Kolej w regionie łódzkim.

Rozmowy na temat kolei w regionie łódzkim i w Polsce oraz o komunikacji lotniczej.
Awatar użytkownika
SzK
Sympatyk forum
Posty: 767
Rejestracja: pt 11:30, 07 lip 2006
Lokalizacja: Pabianice / Warszawa

Re: Kolej w regionie łódzkim.

Postautor: SzK » pt 21:18, 05 paź 2018

W ramach projektu z badań były tylko liczenia w pociągach PR. ŁKA miało dane o swoich pociągach, PR nie miały, a chodziło o to by zdiagnozować cały potok. Oczywiście najlepiej byłoby zrobić full-badania, ale akurat naszym głównym celem było przygotowanie dokumentacji umożliwiające uzyskanie dofinansowania, de facto badań nie było w zakresie.

ŁKA robi swoją drogą badania preferencji dość regularnie. Więc na nowych trasach też zrobią, i jeżeli się okaże że jest zapotrzebowanie na inne relacje, to jest to tylko kwestia rozkładu jazdy.

Najbardziej prawdopodobne są pociągi Kutno - Łowicz - Łódź. Z uwagi na stan linii nr 16 w ten sposób z Kutna do Łodzi może być jeszcze przez długi czas szybciej (i takie pomysły padały).

Dokumentacja aplikacyjna nie decydowała jednak o relacjach pociągów, tylko o odcinkach na których się pojawiają. Oczywiście był tam zarys rozkładu jazdy, ale to bardziej po to, aby policzyć ile pockm wykonują "modelowo" pojazdy 2 i 3 członowe na poszczególnych odcinkach sieci. Opisałbym tu więcej, ale z oczywistych względów nie mogę.

Oczywiście projekt zakładał w tle funkcjonowanie przewozów regionalnych (nazwa spółki w nim nie padała, bo to wtórne) w dłuższych relacjach, czyli poza Sieradz (Ostrów), Kutno (Toruń), Tomaszów (Radom/Skarżysko) i Radomsko (Częstochowa). To musiało być "modelowe".

Sądzę, że w praktyce za jakiś czas zobaczymy ciekawsze niż obecnie relacje pociągów :) Jedynym zagrożeniem jest chyba to, że gwałtownie zmienią się władze województwa i zrobi się bałagan.

TramMomentyStudenta
Gaduła
Posty: 1420
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017
Lokalizacja: w sezonie Ruda

Re: Kolej w regionie łódzkim.

Postautor: TramMomentyStudenta » pt 16:53, 12 paź 2018

Taka mała ciekawostka z kursu ŁKA z Łodzi Fabrycznej do Skierniewic (16:44). Gadaczka oszalała, bowiem zapowiedziała trzy razy raz za razem stację "Następna stacja: Łódź Widzew" i po krótkim czasie zapowiedź powtórzona wg tego sformułowania. :lol:

Edit o 17:11. Podobny format zapowiedzi zastosowano, gdy: "Następna stacja: Koluszki".

Kamil.2
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 17:14, 10 paź 2017

Re: Kolej w regionie łódzkim.

Postautor: Kamil.2 » czw 20:12, 18 paź 2018

Łódzki Urząd Miasta uruchomi jutro ankietę na temat wyglądu naziemnej części węzła przesiadkowego przy podziemnym przystanku Łódź Śródmieście w przyszłym tunelu średnicowym. Łodzianie będą też mogli zgłaszać uwagi co do szczegółów zagospodarowania okolicznej przestrzeni. Miejscy urzędnicy nie planują jednak ograniczenia ruchu samochodowego na ciągu drogowym, oddzielającym przyszły węzeł tramwajowo-kolejowy od deptaka na ul. Piotrkowskiej.

Znaczenie przystanku Łódź Śródmieście dla miasta trudno przecenić. Będzie on mieścił się pod jednym z najważniejszych skrzyżowań w mieście – na przecięciu głównej trasy tramwajowej północ – południe (al. Kościuszki i Zachodnia) oraz ważnego ciągu wschód – zachód (Zielona i Narutowicza). Spośród wszystkich łódzkich stacji i przystanków będzie położony najbliżej rdzenia strefy wielkomiejskiej, w odległości kilku minut spaceru od ul. Piotrkowskiej, tworzącej oś miasta – choć faktyczną drogę dojścia może wydłużać sygnalizacja świetlna na przejściu przez ul. Zachodnią.

Łodzianie wybiorą wygląd...

Władze miejskie chcą, by o wyglądzie zejść na przystanki w tak reprezentacyjnym miejscu zdecydowali mieszkańcy. Jutro zostanie uruchomiona skierowana do nich ankieta na platformie internetowej Vox Populi. Przewidziano trzy warianty: stylistyka wejść może nawiązywać do dworca Łódź Fabryczna, do barwnego przezroczystego zadaszenia nad przystankiem przesiadkowym Piotrkowska Centrum lub być zupełnie nowym, oryginalnym projektem. Jak jednak zauważyli członkowie Fundacji "Normalne Miasto - Fenomen", przedstawiona przez miasto wizualizacja trzeciego wariantu bazuje na wejściu do stacji metra w Los Angeles.

– Mieszkańcy będą też mogli zaproponować rozwiązania dodatkowe. Jesteśmy otwarci na ich wnioski, które będziemy przedstawiać w rozmowach z wykonawcą jako stanowisko Urzędu Miasta – obiecuje dyrektor Wydziału Zarządzania Projektami UMŁ Robert Kolczyński.
(...)

https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 59939.html

TramMomentyStudenta
Gaduła
Posty: 1420
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017
Lokalizacja: w sezonie Ruda

Re: Kolej w regionie łódzkim.

Postautor: TramMomentyStudenta » sob 20:02, 03 lis 2018


px33
Fan forum
Posty: 4936
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Kolej w regionie łódzkim.

Postautor: px33 » pn 09:20, 05 lis 2018

Nie wiem czy to dobry temat na takie pytanie, ale wie ktoś dlaczego nowe EZT IC (Pesy i Flirty) jeżdżą na torach wzdłuż Maratońskiej tak przeraźliwie wolno, chyba z 10 na godzinę, kiedy wszystkie inne pociągi pasażerskie jeżdżą znacznie szybciej?

I z czego bierze się to, że przejazdy są zamykane na długo przed tym jak pociąg faktycznie się pojawi, podczas kiedy w np takich Niemczech zdarza się, że pociąg przejeżdża niemal tuż po zamknięciu rogatek?

TramMomentyStudenta
Gaduła
Posty: 1420
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017
Lokalizacja: w sezonie Ruda

Re: Kolej w regionie łódzkim.

Postautor: TramMomentyStudenta » pn 13:13, 05 lis 2018

px33 pisze:z czego bierze się to, że przejazdy są zamykane na długo przed tym jak pociąg faktycznie się pojawi, podczas kiedy w np takich Niemczech zdarza się, że pociąg przejeżdża niemal tuż po zamknięciu rogatek?

Względy bezpieczeństwa. W Polsce często słyszymy o wypadkach, w których samochód zderza się z pociągiem (lub odwrotnie) i to skłania do wcześniejszego zamykania szlabanów.
A po drugie - to jeszcze zależy gdzie. W Lipcach to jest jakieś kilkanaście sekund przed przejazdem pociągu, w Bedoniu ponad minutę (wielkości orientacyjne).

Kpc21
Weteran
Posty: 6058
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Re: Kolej w regionie łódzkim.

Postautor: Kpc21 » pn 13:48, 05 lis 2018

Ale tu efekt może być właśnie odwrotny. Gdyby ktoś wiedział, że będzie czekać moment na przejazd pociągu, to nie pchałby się w ostatniej chwili przed zamknięciem szlabanów na przejazd, bojąc się, że jak tego nie zrobi, będzie przed przejazdem stać może i nawet kilkanaście minut (są takie przypadki).

Z tego, co mi się kojarzy, czas pomiędzy zamknięciem szlabanów, a przejazdem pociągu jest krótszy, jeśli sterowanie szlabanami jest automatyczne, a dłuższy, jeśli obsługuje to dróżnik lub dyżurny ruchu.

I jeszcze chyba jest coś takiego, że jeśli przejazd jest w obrębie stacji, to musi być powiązany ze sterowaniem ruchem na danej stacji, i jeśli pociąg ma zezwolenie na przejazd przez przejazd, to ten przejazd musi być zamknięty. Nawet, jeśli pociąg np. jeszcze wymienia pasażerów.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

Awatar użytkownika
SzK
Sympatyk forum
Posty: 767
Rejestracja: pt 11:30, 07 lip 2006
Lokalizacja: Pabianice / Warszawa

Re: Kolej w regionie łódzkim.

Postautor: SzK » wt 11:52, 13 lis 2018

W kwestii dyskusji na temat, które składy mają być wysyłane na które linie, ŁKA właśnie zaczęło sprawę załatwiać:
https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/lka-chce-moc-wyslac-flirty-na-swoje-nowe-trasy-89429.html

jeśli pociąg ma zezwolenie na przejazd przez przejazd, to ten przejazd musi być zamknięty. Nawet, jeśli pociąg np. jeszcze wymienia pasażerów.

Bez zamkniętego przejazdu nie będzie ułożonej drogi przebiegu. Wiele zależy od dyżurnego ruchu, jeżeli wie, że pociąg będzie stał, bo jest tłum pasażerów, nikt nie każe mu zamykać przejazdu i podawać sygnału zezwalającego na jazdę za wcześnie.
Chyba, że przejazd leży w drodze ochronnej, wtedy trzeba go zamykać już podczas wjazdu pociągu jako zabezpieczenie przed ewentualnym przejechaniem semafora "stój".

michalzgierz1989
Czasem wpada
Posty: 61
Rejestracja: śr 13:05, 13 lut 2013
Lokalizacja: Zgierz

Re: Kolej w regionie łódzkim.

Postautor: michalzgierz1989 » czw 22:54, 22 lis 2018

Od 9 Grudnia ŁKA uruchamia nową linię ze Skierniewic przez Mokrą do Łowicza, po 3 pary pociągów w obie strony, od 11 Marca 2019 pojawi się jeden kurs osobowy do Tomaszowa Mazowieckiego oraz jeden osobowy przyśpieszony do Radomska. Od zmiany rozkładu na tory z zajezdni na Widzewie wyjadą również pierwsze cztery pociągi Impuls 2

Kpc21
Weteran
Posty: 6058
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Re: Kolej w regionie łódzkim.

Postautor: Kpc21 » czw 23:05, 22 lis 2018

A to nie jest tak, że część z tych 3 par pociągów Skierniewice-Łowicz to będzie nadal ZKA?
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

michalzgierz1989
Czasem wpada
Posty: 61
Rejestracja: śr 13:05, 13 lut 2013
Lokalizacja: Zgierz

Re: Kolej w regionie łódzkim.

Postautor: michalzgierz1989 » pt 23:41, 23 lis 2018

W rozkładzie jazdy jedna para została oznaczona że będzie to komunikacja zastępcza, pozostałe normalnie pociągi

Kamil.2
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 17:14, 10 paź 2017

Re: Kolej w regionie łódzkim.

Postautor: Kamil.2 » pt 20:26, 30 lis 2018

ŁKA: Pierwsze kursy Impulsów 2 już w poniedziałek

Elektryczne zespoły trakcyjne Impuls drugiej generacji zaczną wozić pasażerów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej już w najbliższy poniedziałek, a nie – jak planowano – w niedzielę 9 grudnia. Ich pierwszą trasą będzie odcinek Łódź Widzew – Zgierz. Z powodu rosnących potoków pasażerskich przewoźnik postanowił nie czekać na wejście w życie nowego rozkładu jazdy.

Powodem przyspieszonego wprowadzenia nowego taboru do ruchu jest frekwencja w pociągach, której wzrost przewyższył oczekiwania przewoźnika. W październiku ŁKA przewiozła blisko 470 tysięcy pasażerów. W listopadzie, mimo dużej liczby dni wolnych, według pzewidywań zarządu spółki wynik ten zostanie zapewne co najmniej powtórzony. – Musimy wzmocnić niektóre połączenia. Nie byłoby to możliwe z wykorzystaniem wyłącznie 20 sztuk ezt Flirt 3. Z tego powodu od poniedziałku niektóre połączenia w relacji Łódź Fabryczna – Łódź Widzew – Zgierz będą obsługiwane nowo zakupionymi pojazdami Impuls 2 – uzasadnia prezes ŁKA Janusz Malinowski.

Nowy w ŁKA typ zespołu trakcyjnego zadebiutuje w obsadzie pociągu odjeżdżającego ze stacji Łódź Widzew do Zgierza o 5.20. W przeciwnym kierunku wyruszy o 6.19, a następnie znów z Widzewa o 6.40. Kolejny odjazd ze Zgierza (7.11) będzie już kursem bezpośrednio do stacji Łódź Fabryczna.

Uwolnione w ten sposób Flirty zostaną wykorzystane do zwiększenia pojemności składów na innych trasach, przede wszystkim do Sieradza. – Od poniedziałku w podwójnym zestawieniu pojadą pociągi: Sieradz – Zgierz, odjazd o 5.34, Sieradz – Łódź Widzew, odjazd o 6.54 i Łódź Widzew – Sieradz, odjazd o 18.22 – informuje rzecznik przewoźnika Marta Markowska.

Możliwe jest też pojawienie się Impulsów na niektórych połączeniach obsługujących łódzką Kolej Obwodową (Łódź Widzew – Łódź Chojny – Łódź Kaliska). Od 9 grudnia nowe zespoły trakcyjne zostaną natomiast – zgodnie z pierwotnym planem – skierowane do obsługi połączeń na linii nr 12 Skierniewice – Łowicz, a także do wzmacniania obsługi wybranych dotychczasowych połączeń. – Wraz z dostawami kolejnych pojazdów w przyszłym roku oferta będzie się sukcesywnie zwiększała – zaznacza prezes. W drugim etapie budowy systemu ŁKA przewoźnik rozpocznie także obsługę tras ze stolicy regionu do Tomaszowa Mazowieckiego i Radomska.

– Zgodnie z kontraktem odebraliśmy cztery pojazdy. Posiadają one wszelkie niezbędne zezwolenia i są gotowe do jazdy z pasażerami – informuje prezes. Gotowe jest również przeznaczone do ich obsługi zaplecze w obiektach PKP Cargo na Olechowie, w którym toczą się już tylko prace porządkowe.

W grudniu, a następnie w przyszłym roku, ŁKA poszerzy także ofertę pociągów do Warszawy. Łącznie w 2019 r. oferta przewozowa spółki wzrośnie o ponad 14%. – Będzie to rok przejściowy: część nowego taboru będzie jeszcze przechodziła testy. Pełne efekty dostawy 14 ezt skonsumujemy w latach 2020-2021. Dynamika wzrostu przewozów będzie wtedy większa – zapewnia Malinowski. Liczba pasażerów przewiezionych w 2020 r. ma wynieść 7,5 mln, a w kolejnym – 8,5 mln. W roku 2023 ŁKA spodziewa się osiągnąć pułap 10 mln pasażerów.


https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosc ... 89650.html


Wróć do „Kolej i samoloty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 3 gości