Strona 1 z 1

zbiletem.pl

: pn 22:21, 12 lut 2018
autor: domino
Stworzona w Łodzi aplikacja zbiletem.pl od 12 lutego 2018 r. umożliwia zakup biletów czasowych i krótkookresowych na przejazdy autobusami i tramwajami MPK. To nowa platforma umożliwiająca pasażerom łódzkiego MPK zakup biletów przez smartfon.

http://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/ ... 2018/2/12/

Re: zbiletem.pl

: sob 20:12, 10 mar 2018
autor: KarolNikosz
Czy mogę otrzymać informację - do jakich parametrów jest dostosowana platforma? Powinna działać na wszytskich? U mnie bez skutku nie da się zainstalować...

Re: Zapowiedź przystankowa

: sob 17:53, 02 lut 2019
autor: Kpc21
Czy MPK trochę nie przesadza z reklamowaniem oferty, jak by nie było, komercyjnej firmy? W dodatku niekompatybilnej z dotąd używanym systemem (przez co nie można zamiennie używać migawki na smartfonie i na karcie, tylko jak kupisz migawkę na smartfona, to na karcie jej nie będzie i odwrotnie)?

Okej, że poinformowali, ale trochę za daleko to idzie.

Re: Zapowiedź przystankowa

: sob 19:59, 02 lut 2019
autor: px33
Nie tylko MPK, bo przecież były komunikaty na tablicach. Szkoda, że nie rozszerzyli tego tak żeby kanar miał u siebie wyszukiwanie kontraktów po peselu skoro w systemie te dane są, tak żeby w razie zapomnienia karty nie trzeba było się bujać z anulowaniem mandatu

Re: Zapowiedź przystankowa

: czw 15:21, 07 lut 2019
autor: mig
px33 pisze:Szkoda, że nie rozszerzyli tego tak żeby kanar miał u siebie wyszukiwanie kontraktów po peselu skoro w systemie te dane są, tak żeby w razie zapomnienia karty nie trzeba było się bujać z anulowaniem mandatu

Jest przecież taka opcja, co prawda tylko w tramwajach i autobusach ale jest.

Re: Zapowiedź przystankowa

: czw 15:25, 07 lut 2019
autor: px33
Ale z tymi migawkami w telefonie czy ze zwykłymi też? I jest szansa żeby jakiś kanar o tym wiedział (i był na tyle kulturalny żeby zaproponować wyszukanie po dokumencie a nie mandat w ciemno)?

Re: Zapowiedź przystankowa

: czw 15:27, 07 lut 2019
autor: mig
Z migawką w telefonie.

Re: Zapowiedź przystankowa

: czw 15:30, 07 lut 2019
autor: px33
No a mi chodzi o rozszerzenie tego mechanizmu na zwykłe. MPK ma wszystkie pesele, w bazie są zapisane kontrakty, więc dlaczego nie wprowadzić czegoś takiego globalnie?

Re: Zapowiedź przystankowa

: czw 21:33, 07 lut 2019
autor: Kpc21
Przez jakiś czas było tak, że konduktorzy ŁKA mogli sprawdzać ważność migawki po jej numerze, w sytuacji, gdyby bilet był już kupiony np. przez Internet, ale jeszcze nie wgrany na kartę. Z tym, że tej funkcji nie było w terminalach konduktorskich, tylko oni to sprawdzali... na tablecie.

Jak jest teraz, to nie wiem.

Sprawdzanie po PESEL-u wymagałoby na pewno większego "zachodu" prawnego, z uwagi na ochronę danych osobowych, no ale powinno być do zrobienia.

Re: Zapowiedź przystankowa

: czw 21:43, 07 lut 2019
autor: px33
No skoro da się w tych komórkowych to tu też.

Re: zbiletem.pl

: czw 22:01, 07 lut 2019
autor: Kuba
Może i się da (zarówno technicznie, jak i pod kątem RODO), ale to są pewnie jakieś koszty modernizacji systemu.
Poza tym, żeby zweryfikować daną osobę potrzebny byłby dowód lub jakiś inny dokument ze zdjęciem i z PESEL'em. W praktyce kontrola trwałaby dłużej, a jak ludzie by się zorientowali, że nie trzeba by było mieć Migawki przy sobie, to by po prostu w ogóle jej nie nosili albo by nie wyrabiali duplikatów w przypadku jej zagubienia.
No chyba, żeby tak skonstruować system, że kontroler podczas wypisywania wezwania za brak biletu zaczyna od PESEL'u, otrzymuje informację zwrotną, że pasażer posiada ważną Migawkę i od razu wystawia kwit na 14 zł opłaty manipulacyjnej.
Już lepsze by było jakby migawka "tradycyjna" była widoczna w telefonie. Wtedy jak zapomnę plastik to pokazuję ją w telefonie (np. poprzez QR kod), a jak nie mam jej jednocześnie ani przy sobie ani w telefonie (bo sie rozładuje) no to trudno, trzeba by było się liczyć z "mandatem".

A co do ŁKA - nadal te niezakodowane bilety sprawdzają na tabletach. Tutaj się raczej nic nie zmieniło.

Re: zbiletem.pl

: czw 22:42, 07 lut 2019
autor: px33
Jak już modernizujemy to gdyby dodać do aplikacji na terminalu OCR dokumentów (a wystarczy chyba sczytać ten pasek na dole dowodu albo paszportu) i wtedy takie sprawdzenie byłoby szybkie (wystawienie mandatu też).

No i nie wiem czy wpisanie 10 cyfr i zaczekanie na wynik to jest operacja warta 15 złotych. Porządne sprawdzenie legitymacji albo zwłaszcza wbicie biletu na karte trwa dłużej a jest bezpłatne. I tak większość ludzi będzie nosić karte w portfelu.

Re: zbiletem.pl

: pt 00:05, 08 lut 2019
autor: Kpc21
Kuba pisze:Już lepsze by było jakby migawka "tradycyjna" była widoczna w telefonie.

A takie coś istnieje :) Aplikacja WatchLine.

Choć przy kontroli jest to bezużyteczne, bo nie pokazuje nazwiska (ani żadnej innej danej osobowej) posiadacza migawki.