Wspólny Bilet Aglomeracyjny

Forum dyskusyjne o biletach komunikacji zbiorowej.
jan_defecto
Megagaduła
Posty: 2136
Rejestracja: wt 13:22, 16 cze 2009
Lokalizacja: Łódź-Retkinia

Wspólny Bilet Aglomeracyjny

Postautor: jan_defecto » śr 14:36, 21 sie 2013

ZDiT pisze: Wspólny Bilet Aglomeracyjny


Dziś na dworcu Kaliskim podpisano umowę w sprawie Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego. To wspólny projekt Urzędu Miasta Łodzi (reprezentowanego przez ZDiT), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Przewozów Regionalnych
Sp. z o. o., oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Sp. z o. o., która formalnie dołączy do projektu w przyszłym roku, po zainaugurowaniu kursowania swoich pociągów.
To dobra wiadomość dla osób pracujących lub uczących się w Łodzi, a mieszkających w sąsiednich miejscowościach i podróżujących różnymi środkami komunikacji. Wspólny Bilet Aglomeracyjny to możliwość kupna od 1 września 2013 r. biletów – na razie tylko miesięcznych - uprawniających do przyjechania z dowolnej stacji w trzech strefach województwa łódzkiego do dowolnej stacji w Łodzi, a następnie kontynuowania podróży dowolnym autobusem lub tramwajem łódzkiego MPK. Oczywiście cena takiej migawki jest niższa niż suma cen kupowanych osobno pojedynczych biletów kolejowych i MPK.
Województwo łódzkie zostało podzielone na trzy strefy:
Strefa A – Miasto Łódź
Strefa B – Strefa A plus stacje i przystanki osobowe Pabianice, Smardzew, Zgierz, Zgierz Północ, Chechło, Glinnik, Glinnik Wieś, Jedlicze Łódzkie;
Strefa C – Strefa A i B plus stacje i przystanki osobowe Bedoń, Grotniki, Justynów, Kolumna, Swędów, Chociszew, Gałkówek, Stryków.
W sprzedaży prowadzonej przez kasy Przewozów Regionalnych dostępne będą bilety normalne i ulgowe..
Od 15 czerwca 2014 r. Wspólny bilet Aglomeracyjny będzie obejmował również przejazdy pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz zostanie rozszerzony zasięg jego obowiązywania.
W przyszłości planujemy objęcie Wspólnym Biletem Aglomeracyjnym wszystkie środki komunikacji publicznej w województwie łódzkim.


LINK


Strefy obowiązywania tej oferty są tak ułożone, żeby jak najmniej ludzi kupiło ten bilet (kończą się jedną lub dwie stacje przed większymi miejscowościami). Szkoda, że nie dało się zrobić takiego porozumienia, żeby na terenie Łodzi była możliwość jazdy pociągiem na normalnej migawce (jak w Warszawie).
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez jan_defecto, łącznie zmieniany 3 razy.

px33
Weteran
Posty: 5086
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Postautor: px33 » śr 15:03, 21 sie 2013

Zacznijmy od świeczki
[']
Świeczki dla ŁKA, która przy tego typu taryfie stanie się takim trochę lepszym pekaesem, a nie żadną rewolucją (czy choćby ewolucją). Dobrze, że kupili takie krótkie pociągi, bo szkoda żeby dłuższe woziły powietrze. Może jeszcze powinni zamówić jakieś używane drezyny, zmieszczą się wszyscy chętni, a koszty będą niższe

No ale jesteśmy w Łodzi, tutaj nie można kopiować dobrych przykładów Warszawy czy Wrocławia (przy czym wersja z Wrocławia byłaby u nas bardziej prawdopodobna, Łodzi raczej nie stać na utrzymywanie tak drogiego systemu jak w stolicy), trzeba zrobić to źle. Tylko na jaką cholerę miasto chce wydawać naszą kasę na węzły przesiadkowe, z których mało kto będzie korzystał?

I o ile taki system w przypadku dalszych części województwa ma sens, o tyle na pewno nie w mieście i raczej nie w bezpośredniej okolicy (jeśli chcemy mówić o aglomeracji, a chyba chcemy, bo cały czas ktoś ma to słowo na ustach). I dzięki genialnemu nazewnictwu będziemy mieli dwa zupełnie niekompatybilne ze sobą bilety aglomeracyjne - ŁTZ i to coś. I co, jak ze swoją "aglomeracyjną" migawką wsiądę do pociągu to dostanę karę, a jak ktoś ze swoją "aglomeracyjną" kolejową wyjedzie przystanek za granice łodzi, też będzie musiał płacić ekstra? Genialne!

Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Postautor: Kpc21 » śr 15:21, 21 sie 2013

px33 pisze:Może jeszcze powinni zamówić jakieś używane drezyny, zmieszczą się wszyscy chętni, a koszty będą niższe

Hm... A na trasie Tomaszów-Opoczno to co niby jeździ? :)
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Kpc21, łącznie zmieniany 1 raz.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

geograf
Sympatyk forum
Posty: 537
Rejestracja: wt 17:56, 13 cze 2006
Lokalizacja: Chojny/Warszawa

Postautor: geograf » pn 14:16, 26 sie 2013

px33 pisze: I o ile taki system w przypadku dalszych części województwa ma sens

Bo to jest oferta dla regionu, a nie dla łodzian. Nota bene nie można się temu dziwić, bo obecna oferta pociągów PR nie zachęca do korzystania z nich w podróżowaniu po mieście (w przeciwieństwie do przywoływanego Wrocławia, gdzie i częstotliwości wyższe, i penetracja tkanki miejskiej przez kolej lepsza), ale tym dojeżdżającym spoza Łodzi ułatwia podróż i sprawia że zbiorkom jest bardziej atrakcyjny (można kupić jeden bilet kolejowy zamiast dwóch - kolejowego i LTZ).

Zatem łódzki Wspólny bilet jest raczej podobny do [url="poznańskiego"]http://przewozyregionalne.pl/bus-tramwaj-kolej-jeden-bilet[/url], a nie wrocławskiego.

Ciekawe co będzie gdy ruszy ŁKA i (hipotetycznie) poprawi się częstotliwość kursowania pociągów w mieście. Będzie osobny wspólny bilet LTZ-PR i LTZ-ŁKA, czy przeorają całkowicie taryfę w celu dostosowania jej do rzeczywistości?

px33
Weteran
Posty: 5086
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Postautor: px33 » pn 16:45, 26 sie 2013

Tylko że przy okazji braku kwartalnego łączonego ta oferta niestety nie jest aż tak atrakcyjna, prawdziwa cena przejazdów przez miesiąc to 64 zł. Dla Pabianic - przykładowej granicy strefy B łączny koszt miesięcznego PR i miesiąca ŁTZ to 203 zł, o całe 80 groszy mniej niż przy tej rewelacyjnej ofercie.
I żeby jeszcze bardziej pognębić ten rewelacyjny pomysł - porównywalny bilet na ZTM2 kosztuje 196 zł (a można oszczędzić i kupić kwartalny), na olbrzymią sieć z sensownymi połączeniami kolejowymi.

A z ofertą w mieście jest błędne koło - bilet jest żałosny (35 zł dopłaty miesięcznie za jeżdżenie koleją?!), więc nikt go nie kupi, więc beton z PR (którym zalewane jest też ŁKA, nici z sensownej taryfy tam) stwierdzi, że łodzianie nie chcą jeździć koleją po mieście i nie będzie uruchamiał żadnych dodatkowych przewozów. Ten bilet "A" ma cenę mniej więcej miesięcznej migawki podmiejskiej (i jest ważny w całej strefie ŁTZ, nie tylko w Łodzi), może gdyby od razu była wersja 3-miesięczna o 5 zł droższa, to miałoby szansę okazać się trafionym pomysłem, no ale nie ma.

Jak ruszy ŁKA, wydaje się, że zostanie włączone w to coś. Bo na pomysł, żeby w mieście były ważne wszystkie bilet (jak w SKM), poza miastem w aglomeracji okresowe (od dobówki) podmiejskie, a dalej może sobie działać coś takiego (chociaż raczej widziałbym tańsze bilety kierunkowe - ważne na odcinek w danym kierunku geograficznym, np. bilet północny do Grotnik) w spółce zalanej betonem spod znaku PR raczej nie ma szans. Taki bardziej cywilizowany pekaes, tylko po co bawić się w stacje przesiadkowe w mieście? Dużo taniej byłoby zrobić "łódzki pekaes aglomeracyjny" z autobusami na CNG/LNG dojeżdżającymi do Fabrycznej, też ktoś by skorzystał...

domino
Gaduła
Posty: 1059
Rejestracja: wt 21:35, 30 sie 2011

W marcu Wspólny Bilet Aglomeracyjny na "Migawce"

Postautor: domino » śr 00:07, 15 sty 2014

W grudniu Przewozy Regionalne podały, że w pierwszym kwartale obowiązywania kolej sprzedawała tylko ok. 80 wspólnych biletów miesięcznie. Jednym z czynników ograniczających sprzedaż mogła być niska dostępność biletu, który można kupić wyłącznie w formie papierowej w kasach PR oraz PKP Intercity. Na terenie Łodzi ogranicza to liczbę punktów sprzedaży do trzech, położonych z dala od centrum miasta dworców (Łódź Kaliska, Łódź Widzew i Łódź Chojny).

Wprowadzenie kodowania biletów na "Migawce" (elektroniczna karta-nośnik biletów miesięcznych łódzkiej komunikacji miejskiej) ma zmienić ten stan. Na razie nie wiadomo jednak, czy wspólny bilet będzie można kupić we wszystkich, czy tylko w wybranych punktach sprzedaży Migawek. - Mamy nadzieję, że rozmowy między MPK a PR zakończą się na przełomie stycznia i lutego - mówi rzecznik łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu Wojciech Kubik. - Trwają ustalenia na temat dystrybucji biletów, a także rozwiązywanie kwestii technicznych związanych z odczytywaniem biletów zapisywanych na migawce przez sprawdzarki kontrolerskie PR - dodaje.

WBA będzie można zakodować na wszystkich Migawkach. Nie będzie potrzeby wymiany wydanych dotychczas kart. - Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, do końca bieżącego roku nie ulegnie także zmianie cena biletu miesięcznego na linie lokalnego transportu zbiorowego - zaznacza rzecznik.

Jak ujawnia Elżbieta Nowak, dyrektor ŁZPR, przewoźnicy rozważają też wprowadzenie innych zmian w ofercie. - Będziemy weryfikować cenę. Obecna taryfa - suma cen biletu kolejowego i miejskiego, pomniejszona o upust - może wydawać się nieatrakcyjna. Jednak ZDiT mógł udzielić takiej ulgi, jaką umożliwia uchwała Rady Miasta (10% - RC), tak, by nie trzeba było wprowadzać oferty osobną uchwałą. Zależało nam na czasie - tłumaczy dyrektor.

Są tez przymiarki do rozszerzenia zakresu obowiązywania stref. Dziś pierwsza z nich, oznaczona literą A, obejmuje obszar Łodzi. Stacje graniczne drugiej to Jedlicze Łódzkie, Glinnik i Chechło, trzeciej - Gałkówek, Chociszew, Stryków i Kolumna. Wraz z uruchamianiem pociągów ŁKA na poszczególnych trasach zacznie funkcjonować czwarta strefa, obejmująca Sieradz, Łowicz, Kutno, Koluszki i Zduńską Wolę Karsznice.

- Aglomeracja łódzka nie jest skupiskiem na miarę warszawskiej, poznańskiej czy wrocławskiej, więc potrzebujemy więcej czasu, żeby przekonać jej mieszkańców do korzystania z kolei. Zwłaszcza w tak niesprzyjającym okresie związanym z modernizacją linii - podsumowuje E. Nowak.

http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/lodz-w-marcu-wspolny-bilet-aglomeracyjny-na-migawce-1088.html

geograf
Sympatyk forum
Posty: 537
Rejestracja: wt 17:56, 13 cze 2006
Lokalizacja: Chojny/Warszawa

Re: W marcu Wspólny Bilet Aglomeracyjny na "Migawce&quo

Postautor: geograf » śr 12:54, 15 sty 2014

domino pisze: - Aglomeracja łódzka nie jest skupiskiem na miarę warszawskiej, poznańskiej czy wrocławskiej, więc potrzebujemy więcej czasu, żeby przekonać jej mieszkańców do korzystania z kolei. Zwłaszcza w tak niesprzyjającym okresie związanym z modernizacją linii - podsumowuje E. Nowak.

http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/lodz-w-marcu-wspolny-bilet-aglomeracyjny-na-migawce-1088.html


Chyba "zwłaszcza w tak niesprzyjającym okresie związanym z kolejnym cięciem przez Urząd Marszałkowski oferty przewozowej"?

Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Postautor: Kpc21 » sob 23:55, 31 maja 2014

Od 15 czerwca zmienia się zakres działania, obszar obowiązywania, podział na strefy i sposób zakupu biletu WBA:
http://www.komunikacjapabianice.pl/index.php?subaction=showfull&id=1401474514

Znika niestety strefa obejmująca samo miasto Łódź. Bilet na tę strefę kosztował nieznacznie drożej od zwykłej migawki aglomeracyjnej, obecnie nawet na przejazdy po samej Łodzi trzeba będzie kupować prawie dwukrotnie droższy bilet obejmujący również Zgierz i Pabianice. Ale zmian na plus jest dużo więcej.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

px33
Weteran
Posty: 5086
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Postautor: px33 » ndz 03:10, 01 cze 2014

Może to wstęp do wciągnięcia kolei do ŁTZ.

Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Postautor: Kpc21 » pt 20:50, 27 cze 2014

Od jutra do końca sierpnia będzie można jeździć na biletach MPK (wszystkich, jednorazowych też) pociągami PR-ów i ŁKA w granicach Łodzi - włączając w to nawet wsiadanie do pociągu z nieskasowanym biletem. Jedynym ograniczeniem będzie zakaz przesiadki między dwoma pociągami na biletach jednorazowych, tzn. na danym konkretnym bilecie czasowym będzie można tylko raz jechać pociągiem.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

px33
Weteran
Posty: 5086
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Postautor: px33 » pt 21:15, 27 cze 2014

Wow, udało się i to nawet w całkiem fajnym zakresie! W Warszawie to początkowo też chyba była oferta czasowa, mam nadzieję, że po średnim sukcesie po wakacjach promocja zostanie wznowiona i stanie się stałym składnikiem oferty (przynajmniej w wersji dobowe+migawki) po pełnym uruchomieniu ŁKA.

Dobrze byłoby gdyby na stacjach pojawiły się plakaty informujące o promocji, a w pociągach może jakieś naklejki. I obsługa łódzkich kart przez automaty z ŁKA.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez px33, łącznie zmieniany 1 raz.

domino
Gaduła
Posty: 1059
Rejestracja: wt 21:35, 30 sie 2011

Postautor: domino » pt 21:43, 27 cze 2014

Kpc21 pisze:Od jutra do końca sierpnia będzie można jeździć na biletach MPK (wszystkich, jednorazowych też) pociągami PR-ów i ŁKA w granicach Łodzi - włączając w to nawet wsiadanie do pociągu z nieskasowanym biletem. Jedynym ograniczeniem będzie zakaz przesiadki między dwoma pociągami na biletach jednorazowych, tzn. na danym konkretnym bilecie czasowym będzie można tylko raz jechać pociągiem.


Odjazdy z przystanków i stacji objętych promocją:
http://www.przewozyregionalne.pl/sites/default/files/pliki/14451/kolejowa-wakacyjna-promocja.pdf

Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Postautor: Kpc21 » pt 21:47, 27 cze 2014

px33 pisze:Wow, udało się i to nawet w całkiem fajnym zakresie!

Ale tylko na okres wakacji.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

px33
Weteran
Posty: 5086
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Postautor: px33 » pt 21:49, 27 cze 2014

Jeśli uda się zainteresować ludzi tą ofertą to nie da rady żeby tego nie przedłużyli. A jeśli się nie uda to też przedłużą bo w przypadku niskiego zainteresowania zabawa okaże się bardzo tania. To pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy Obrazek

Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Postautor: Kpc21 » pt 22:17, 27 cze 2014

Póki co oficjalnie podają że nie będą jej przedłużać. Ale zobaczymy.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

px33
Weteran
Posty: 5086
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Postautor: px33 » pt 22:24, 27 cze 2014

O, to jednak nie udało się wypracować docelowego modelu rozliczeń (po warszawsku - wg wzkm albo po wrocławsku - wg liczby pasażerów), tylko to czyjaś dobra wola, szkoda.
Ale tak czy siak to pierwszy krok do sensownej integracji - pokazanie jak to wszystko powinno działać. A jeśli pojawią się naciski to i powinna znaleźć się dobra wola po obu stronach. Tylko że dla odpowiedniej siły nacisku taka promocja powinna obowiązywać co najmniej miesiąc po odpaleniu pełnej siatki połączeń ŁKA, która teraz po mieście nie jeździ wcale

Awatar użytkownika
STUDI
Gaduła
Posty: 1778
Rejestracja: wt 12:22, 25 cze 2013

Re: Wspólny Bilet Aglomeracyjny

Postautor: STUDI » sob 15:37, 28 cze 2014

jan_defecto pisze: Strefy obowiązywania tej oferty są tak ułożone, żeby jak najmniej ludzi kupiło ten bilet (kończą się jedną lub dwie stacje przed większymi miejscowościami). Szkoda, że nie dało się zrobić takiego porozumienia, żeby na terenie Łodzi była możliwość jazdy pociągiem na normalnej migawce (jak w Warszawie).


Bo śwagier z ciężarówką przerobioną w stodole na busik ma mieć nadal zarobek.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez STUDI, łącznie zmieniany 1 raz.
Pionowe turbiny wiatrowe oraz pędniki przyszłością odnawialnej energetyki wiatrowej.

Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Postautor: Kpc21 » sob 15:55, 28 cze 2014

Przecież to jest już nieaktualne, układ stref się zmienił...
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

px33
Weteran
Posty: 5086
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Postautor: px33 » sob 21:14, 28 cze 2014

Wybrałem się dzisiaj na małą przejażdżkę pociągami (oczywiście tylko PR, na ŁKA nie da się trafić i właściwie nie jeździ po Łodzi) i tylko jeden konduktor nie wiedział o honorowaniu migawek, jeden miał czytnik w oczach, a 2 razy jechałem bez kontroli.

Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Postautor: Kpc21 » sob 21:33, 28 cze 2014

A jak wyglądała sprawa z tym konduktorem który o tym nie wiedział? Pogrzebał gdzieś, podzwonił i się dowiedział, uwierzył na słowo, czy nie przyjmował żadnych argumentów i wypisał mandat?
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)


Wróć do „Bilety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość