[Hiszpania] Większa ochrona kobiet w autobusach

Forum o ważnych wydarzeniach komunikacji poza regionem łódzkim.
Kuba
Administrator
Posty: 3378
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontaktowanie:

[Hiszpania] Większa ochrona kobiet w autobusach

Postautor: Kuba » śr 09:18, 19 wrz 2018

My tu w Łodzi gadu gadu o przystankach na żądanie, a tymczasem w Hiszpanii... władze miasta Vigo nakazały kierowcom autobusów dbanie o bezpieczeństwo samotnie podróżujących nocą kobiet. W tym celu trasy pojazdów mogą być zmieniane. Kierowca może podwieźć kobietę pod dom i musi upewnić się, że nie grozi jej żadne niebezpieczeństwo. Samotnie podróżująca kobieta powinna z wyprzedzeniem poprosić o zatrzymanie pojazdu w miejscu, w którym nie ma przystanku.

Podróżujesz autobusem w nocy? Kierowca wysadzi Cię w wyznaczonym przez Ciebie miejscu
20.02.2018 00:08

Władze miasta Vigo w północno-zachodniej Hiszpanii nakazały kierowcom autobusów dbanie o bezpieczeństwo samotnie podróżujących nocą kobiet. W tym celu trasy pojazdów mogą być zmieniane.

Liczące blisko 300 tysięcy mieszkańców Vigo jako pierwsze w Hiszpanii uruchomiło dla kobiet usługę dowozu autobusem do miejsca najbliższego celowi ich podróży. W przypadku powodzenia akcji inicjatywa ma rozszerzyć się na inne miasta kraju.

Jak poinformował w poniedziałek burmistrz Vigo Abel Caballero, ta nowa usługa nie powinna doprowadzić do dużych opóźnień w nocnym kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej.

- Akcja ruszyła w piątek po 22.30 na wszystkich liniach autobusowych Vigo i będzie kontynuowana. Kobiety mogą poprosić kierowcę, aby zatrzymał się we wskazanym miejscu, by zapewnić pasażerce możliwie największe bezpieczeństwo w dotarciu do celu - wyjaśnił Caballero.

Burmistrz zaznaczył, że kierowca powinien unikać dużego oddalenia się od zaplanowanej trasy.

Kierowcy z Vigo zostali zobowiązani do zatrzymywania pojazdu tylko wtedy, gdy upewnią się, że pasażerce po wyjściu z autobusu nie będzie groziło żadne niebezpieczeństwo. Samotnie podróżująca kobieta powinna z wyprzedzeniem poprosić o zatrzymanie pojazdu w miejscu, w którym nie ma przystanku.

Według hiszpańskiej działaczki na rzecz praw kobiet Eleny Ruiz na Półwyspie Iberyjskim coraz powszechniejsze są akcje podejmowane w celu ochrony kobiet przed agresją fizyczną i słowną w miejscach publicznych. - Niestety mentalność tzw. macho jest w Hiszpanii wciąż silna, a media robią niezbyt wiele, aby zwalczać tego typu postawy - oceniła.

W styczniu władze autonomicznego rządu Andaluzji (południe kraju) rozpoczęły kampanię pt. "Nie bądź zwierzęciem". Akcja służy uświadomieniu społeczeństwu, że prostackie komentarze i publiczne zaczepki wobec kobiet świadczą o nieludzkich instynktach niektórych mężczyzn. W akcji posłużono się wizerunkami dorosłych Hiszpanów z twarzami zwierząt, m.in. świni, psa i ptaka.

Przychylne kobietom decyzje podjęły w styczniu również regionalne władze Aragonii (północ Hiszpanii). Rząd tamtejszej wspólnoty autonomicznej uruchomił subsydia dla przedsiębiorstw zatrudniających kobiety, które padły ofiarą przemocy domowej. Wartość wsparcia dla firm wynosi co najmniej 4 tys. euro rocznie.

PAP/Marcin Zatyka/OP

Pełny tekst: https://biznes.radiozet.pl/Newsy/Wieksz ... autobusach
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"

Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Re: [Hiszpania] Większa ochrona kobiet w autobusach

Postautor: Kpc21 » śr 12:38, 19 wrz 2018

U nas niezgodne z prawem (a w dodatku mogące skutkować problemami dla kierowcy, gdyby pasażerowi coś się stało), gdzie indziej zalecane.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)


Wróć do „Kraj i świat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość