[Nowy Targ] MPK Łódź przejmuje PKS !

Forum o ważnych wydarzeniach komunikacji poza regionem łódzkim.
swistaqos
Stały bywalec
Posty: 297
Rejestracja: czw 15:03, 09 lut 2006
Lokalizacja: Łódź :)

Postautor: swistaqos » śr 20:05, 17 gru 2008

infobus pisze:Ministerstwo Skarbu Państwa informuje, że w odpowiedzi na publicznie ogłoszone zaproszenie do składania ofert na objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Żywcu Sp. z o.o. do dnia 9 grudnia 2008 r. do godz. 14.00 złożona została jedna oferta przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Sp. z o.o.


Źródło: infobus.pl
http://infobus.pl/text.php?id=21549&from=main

Szykują się kolejne zakupy pośród PKSów z małopolski.

Pozdrawiam Michał

Ventlan
Gaduła
Posty: 1183
Rejestracja: pn 18:55, 15 maja 2006
Lokalizacja: Łódź i okolice

Postautor: Ventlan » sob 10:53, 07 lut 2009

Obrazek pisze:MPK chce kupić PKS w... Żywcu

Łódzkie MPK zamierza kupić większościowy pakiet udziałów w Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej w Żywcu. Jeśli transakcja zostanie sfinalizowana, a wszystko na to wskazuje, łódzki miejski przewoźnik będzie w posiadaniu większościowych pakietów 3 spółek transportowych na południu kraju. W ubiegłym roku kupiło już PKS w Nowym Targu i PKS w Myślenicach.


- Na tym etapie mogę jedynie potwierdzić, że złożyliśmy ofertę w Ministerstwie Skarbu Państwa i chcemy kupić żywiecki PKS - mówi Bogumił Makowski z MPK. - Więcej nie możemy powiedzieć, ponieważ jesteśmy zobowiązani do zachowania tajemnicy.

Po co łódzkiej spółce kolejne udziały w innych przedsiębiorstwach? Według Bogumiła Makowskiego, ma to zagwarantować dodatkowe źródło dochodów.

- Remontujemy też tory w innych miastach i tabor przewoźników z innych rejonów kraju - dodaje Makowski. - Oczywiście chodzi nam o to, by zarabiać. Pozyskane w ten sposób pieniądze np. umożliwiają zakup nowych autobusów dla Łodzi.

Czy ubiegłoroczne inwestycje w Myślenicach i Nowym Targu przyniosły zysk, tego jeszcze nie wiadomo. Spółki nie mają jeszcze bilansu.

myslenice
Niemowa
Posty: 2
Rejestracja: pt 22:21, 13 mar 2009

Postautor: myslenice » ndz 00:48, 15 mar 2009

PKS Myślenice grozi upadłość, to chyba nie świadczy o zysku. Zysk dla MPK Łódź to prawdopodobnie nie z działalności przewozowej w PKS a tereny PKS-ów.

Za rok działalności PKS Myślenice pod MPK Łódź, ze 165 pracowników obecnie jest 110 i dalsze zwolnienia.

Kierowcy w PKS Myślenice pracują za średnio 6 zł na godzinę, dodatkowo 3 zł za prowadzenie ale podczas postoju 4,50 zł na godzinę, to są stawki brutto. Obecnie w PKS Myślenice jest spór zbiorowy z pracodawcą o podwyżki.

W Myślenicach na policji toczy się postępowanie w sprawie sprzedaży działki ( większej części dworca), Działka ta została sprzedana za 3 500 000 zł a wartość jej była o wiele wyższa. Ciekawostką jest, że działka ta została sprzedana 10 grudnia 2007 roku kiedy większościowym udziałowcem była gmina Myślenice a 14 grudnia 2007 roku gmina Myślenice sprzedała swoje udziały MPK Łódź. Aby na koncie PKS-u nie było wykazanej straty, gmina Myślenice jeszcze wpłaciła ratę do banku za spółkę PKS Myślenice. Przed 10 grudnia 2007 roku wartość udziałów w PKS Myślenice były grubo poniżej zera. Wartość udziałów gminy Myślenice na początku spółki to 1 450 000 zł, a MPK Łódź zapłaciło około 2 100 000 zł za te udziały. Jeszcze raz przypomnę pięć dni przed sprzedażą udziałów, wartość tych udziałów była bez wartości.
Planowana dodatkowa działalność w PKS to komunikacja przy wykorzystaniu bardzo nowoczesnych autobusów. Autobusy te, maja z boku napis ELA. W Myślenicach przemalowano kilka autobusów z napisami ELA. Czy w Łodzi ta ELA kursuje?
Ciekaw jestem czy przytoczone fakty są znane w Łodzi.

o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Postautor: o3r » ndz 02:13, 15 mar 2009

myslenice pisze:wartość tych udziałów była bez wartości.


Robi wrażenie Obrazek

ELA w Łodzi nie kursuje, fakty są nam nieznane. Ale bylibyśy wdzięczni, gdybyś poparł swoje słowa chociaż jakimiś artykułami prasowymi.

myslenice
Niemowa
Posty: 2
Rejestracja: pt 22:21, 13 mar 2009

Postautor: myslenice » ndz 12:51, 15 mar 2009

Region | Myślenice 2009.03.09 06:00 Działka na dworcu: kancelaria doniosła, policja przesłuchuje.
KONTROWERSJE. Myślenicki PKS zdecydował się na obronę swoich interesów, które jego zdaniem zostały naruszone poprzez zaniżoną cenę sprzedaży gruntu kupcom
Policja w Myślenicach przesłuchała już prezesa myślenickiego PKS Michała Kika oraz przewodniczącego NSZZ "Solidarność" przy tej spółce Marka Jawora. Powód? Sprzedaż działki przez spółkę (której wtedy, w 2007 roku, większościowym udziałowcem była gmina Myślenice) kupcom zrzeszonym w lokalnym oddziale Krakowskiej Kongregacji występującym pod szyldem Galerii Myślenice. Doniesienie złożyła kancelaria prawna, działająca w imieniu myślenickiego PKS-u. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, na celowniku PKS-u znalazły się dwie osoby: Maciej Ostrowski jako burmistrz Myślenic oraz Janusz Kościelniak, który w 2007 roku przez krótki czas był prezesem spółki.
Przypomnijmy, sprzedaż działki, na której jeszcze do niedawna stał dworzec myślenickiego PKS - a gdzie dzisiaj trwają prace przy budowie Galerii Myślenice - wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Głównie za sprawą kwoty, na jaką opiewała transakcja. Niemal dokładnie przed rokiem, 18 lutego 2008 roku, krakowski Sąd Okręgowy orzekł, że uchwała zgromadzenia wspólników akceptująca cenę działki (3,5 mln zł) powinna zostać uchylona. Pozew złożył Marek Jawor.
Sprawa jest o tyle interesująca, że mamy do czynienia z diametralną zmianą stanowiska przez PKS. Poprzedni prezes spółki Krzysztof Michalski złożył do sądu odwołanie od wyroku, mimo że... był on dla firmy korzystny.
- Operat szacunkowy opracowany przez niezależną kancelarię biegłych rewidentów ocenił wartość nieruchomości na ponad 5 milionów złotych - przypomina dzisiaj Bogusław Makowski, rzecznik prasowy MPK Łódź, większościowego udziałowca PKS Myślenice. - Tymczasem podczas zgromadzenia wspólników w listopadzie 2007 roku podjęto uchwałę o sprzedaży działki za 3,5 mln zł. Teren, wraz z budynkiem dworca, został więc sprzedany Galerii Myślenice, której jedną z reprezentantek - zupełnie przypadkiem - jest Lucyna Gowin, radna miejska z Myślenic... - mówi Makowski.
W specjalnym oświadczeniu skierowanym do naszej redakcji rzecznik przypomina, że zgromadzenie wspólników, podczas którego wyrażono zgodę na sprzedaż działki, zostało zwołane na godzinę 7.15, gdy kierowcy - będący mniejszościowymi udziałowcami w spółce - nie mogli wziąć w nim udziału, ponieważ w tym czasie odbywały się kursy dowożące dzieci do szkół.
- Sąd w Krakowie uznał, że zaoferowanie działki Galerii Myślenice bez przetargu stanowiło realizację polityki gminy, a nie spółki PKS, w której udziały mieli pracownicy. Tymczasem spółka miała dbać o interesy pracowników, a nie większościowego udziałowca. A zatem preferowanie konkretnego nabywcy wyraźnie wskazuje, że przedstawiciele gminy Myślenice w spółce PKS realizowali interesy Galerii Myślenice, a nie PKS-u. A to można zakwalifikować jako działanie na szkodę spółki. Dlatego wynajęliśmy kancelarię prawną, która została zobowiązana do podjęcia stosownych kroków w celu zabezpieczenia interesów spółki i to ona skierowała doniesienie na policję - mówi Bogumił Makowski.
Zapytany przez nas o przebieg postępowania komendant myślenickiej policji Zbigniew Filiczak odmówił, na tę chwilę, jakiegokolwiek komentarza.
Tymczasem Marek Jawor jest zdziwiony tym, że dopiero teraz - ponad rok po ogłoszeniu wyroku w sprawie uchylenia uchwały o sprzedaży działki - myślenicki PKS poczynił kroki prawne. - Wolałbym, aby dla dobra sprawy toczyła się ona poza Myślenicami - mówi krótko.
Co jeszcze czytamy w oświadczeniu rzecznika MPK Łódź? "Skoro mienie przedsiębiorstwa państwowego przeszło na spółkę, to miasto Myślenice ani jego władze oraz miejscowi radni nie mogą traktować go jako własnego i wykorzystywać do realizacji swoich celów". - Oczywiście przy założeniu, że sprzedaż nieruchomości na rzecz Galerii Myślenice była realizacją celów gminy - precyzuje Bogumił Makowski.
- Przy okazji warto zaznaczyć, że Sąd Okręgowy w Krakowie podkreślił, iż losy mienia państwowego lub komunalnego kupowanego na preferencyjnych warunkach wskazują, że najczęściej niezwłocznie po upływie karencji przewidzianej w umowie jest ono odsprzedawane z bardzo dużym zyskiem inwestorowi, który równie dobrze mógłby je kupić bezpośrednio w wyniku przetargu.
Maciej Hołuj

Tyle zostało z budynku dworca PKS w Myślenicach stojącego na działce sprzedanej przez spółkę (jeszcze wówczas z większościowym udziałem gminy) Galerii Myślenice.
Fot. Maciej Hołuj

swistaqos
Stały bywalec
Posty: 297
Rejestracja: czw 15:03, 09 lut 2006
Lokalizacja: Łódź :)

Postautor: swistaqos » sob 22:55, 03 paź 2009

infobus.pl pisze:Wadowice: PKS będzie miał nowego właściciela

Klamka zapadła, zarząd województwa małopolskiego zdecydował, że sprzedaje swoje akcje w wadowickim PKS, a sejmik poparł tę decyzję. Nie wiadomo jeszcze jednak, kiedy i jak spółka będzie sprzedana.
Województwo małopolskie otrzymało w połowie ubiegłego roku 85 procent akcji PKS Wadowice od Skarbu Państwa. Teraz ich sprzedaż prywatnemu inwestorowi automatycznie da mu władzę nad całą spółką. 12,5 procent udziałów należy do pracowników spółki, pozostałe 2,5 procent do Skarbu Państwa, ponieważ po akcje nie zgłosili się wszyscy pracownicy, a termin ich odbioru minął już 17 września.
Decyzja o sprzedaży PKS-u była nieunikniona. Nie jest tajemnicą, że od kilku lat wadowicka spółka ma problemy finansowe, a prawdziwą kulą u nogi jest przestarzały tabor. Konieczna jest restrukturyzacja, której koszt oszacowano na około 8 mln zł. To duże pieniądze. Dlatego zdecydowano się na sprzedaż. - Teraz jest prowadzona analiza przedprywatyzacyjna - informuje Andrzej Sobieszczyk, prezes PKS.


Źródło: http://infobus.pl/text.php?id=27483&from=main

Ciekaw jestem czy łódzkie MPK zdecyduje się dodać kolejny "klejnot" do swojej korony małopolskich PKSów ;)

Pozdrawiam Michał

Chandler
Stały bywalec
Posty: 329
Rejestracja: sob 18:48, 13 sty 2007
Lokalizacja: Olechów

Postautor: Chandler » pt 13:01, 06 lis 2009

Puls Biznesu pisze:Piłkarz wybuduje dworzec

Marek Koźmiński, były piłkarz, przejmuje dawny dworzec autobusowy w Myślenicach. Cena transakcji, według nieoficjalnych informacji, to około 2,5-3 mln zł - dowiedział się "Dziennik Polski".

Gazeta zauważa, że dokładnie dwa lata temu ten sam teren - położony w bardzo atrakcyjnym miejscu, tuż przy "zakopiance" - przejęło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Łodzi, kupując od gminy Myślenice za 2,1 mln zł większościowe udziały w PKS-ie. W ten sposób w krótkim czasie działka ma już trzeciego właściciela, gmina pozbyła się terenu, który ma strategiczne znaczenie dla komunikacji, a nowego dworca - mimo wielu zapowiedzi - ciągle nie ma.

"Podpisaliśmy umowę z PKS-em Myślenice na zakup terenu i wybudowanie tam obiektu usługowo-dworcowego" - potwierdza w rozmowie z "DP" Marek Koźmiński. "Do końca listopada powinniśmy złożyć projekt budowlany. Gdy otrzymamy prawomocne pozwolenie na budowę, przewidywany czas inwestycji to 10-12 miesięcy" - zapowiada.

Źródło

Ventlan
Gaduła
Posty: 1183
Rejestracja: pn 18:55, 15 maja 2006
Lokalizacja: Łódź i okolice

Postautor: Ventlan » śr 18:46, 18 lis 2009

Obrazek pisze:Lewica chce sprzedaży PKS-ów przez MPK

Radni klubu Lewica będą w czwartek chcieli zobowiązać prezydenta do sprzedaży udziałów w PKS-ach w Myślenicach, Nowym Targu i Żywcu.


PKS-y kupiło łódzkie MPK, przez co spółka przestała być przewoźnikiem lokalnym. Teraz miasto nie może zlecić spółce świadczenia usług w Łodzi i musi ogłosić przetarg dla firm zainteresowanych wożeniem łódzkich pasażerów. Dzisiaj radni chcą dyskutować o aneksowaniu umowy z MPK, do czasu ogłoszenia i rozstrzygnięcia przetargu. Lewica tłumaczy, że sprzedaż firm w innych miastach pozwoliłaby uniknąć całej tej procedury.

Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Postautor: Kpc21 » śr 19:23, 18 lis 2009

A co to za problem ogłosić przetarg? Tym bardziej, że ostatnio czytałem, że przed dodaniem do przetargu tekstu, że ten sam przewoźnik ma obsługiwać autobusy, tramwaje i sprzedawać bilety, pytali się potencjalne przedsiębiorstwa, które mogłyby wziąć w nim udział, okazało się, że nie byłyby tym zainteresowane, więc prawdopodobnie i tak MPK by wygrało.

Czemu nie mogą zrobić tak, jak w Warszawie, gdzie komunikację miejską (liczę tylko tramwaje i autobusy) obsługuje kilak firm, w tym 2 spółki miejskie (TW i MZA).
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

msq
Stały bywalec
Posty: 447
Rejestracja: czw 11:47, 20 mar 2008

Postautor: msq » śr 20:39, 18 lis 2009

Tylko taki przetarg ogłoszony "na wszystko" może być bardzo łatwo osądzony jako ustawiony i po prostu przepadnie.

A co do modelu warszawskiego - tak u nas powinno być także. Monopol nie prowadzi do niczego dobrego. O ile z wydzieloną obsługą tramwajów może być kłopot, to rozpisanie osobnych przetargów na obsługę danych linii autobusowych nie powinno stanowić problemu.

Kwestia chęci tylko.

px33
Weteran
Posty: 5086
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Postautor: px33 » śr 20:52, 18 lis 2009

Chęci i niepopełnienia tony drobnych błędów takich jak zezwolenie na malowanie o innej kolorystyce i mniej więcej układzie niż łódzkie (oczywiście do konsultacji z ZDiT przed rozpoczęciem świadczenia usług), niezapisanie w umowie wszystkich kar umownych za drobiazgi (niesprawność informacji pasażerskiej, brak oznaczeń, złe reklamy itp.) albo co gorsza pozwolenie na wykonywanie usług autobusami starszymi niż kilka miesięcy.

Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Postautor: Kpc21 » pn 19:39, 01 lip 2013

Od 1 lipca PKS Nowy Targ likwiduje wszystkie kursy.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)


Wróć do „Kraj i świat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości