Strona 1 z 1

[Tomaszów Maz.] MZK

: pn 23:26, 26 sty 2015
autor: domino
Na 1 września tego roku prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko zapowiedział wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej.

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3728834,komunikacja-miejska-w-tomaszowie-mieszkancy-beda-jezdzic-za-darmo-autobusami,id,t.html?cookie=1

: pn 23:31, 26 sty 2015
autor: Kpc21
Czyli kolejne miasto w regionie z bezpłatną komunikacją.

: pt 21:07, 13 lis 2015
autor: Mat
tomaszow-maz.eu pisze:Tomaszów czeka w najbliższym czasie gruntowna modernizacja systemu komunikacji miejskiej. Miasto przygotowuje sie do pozyskania 20 nowoczesnych autobusów o napędzie hybrydowym. Przez ostatnie trzy miesiące, MZK testowało tego typu pojazdy. Jeszcze w listopadzie, na tomaszowskich ulicach zobaczymy kolejne auto - po Volvo i Solarisie, MZK oceniać będzie możliwości autobusu produkowanego przez firmę MAN.

Zakup nowego taboru, Miejski Zakład Komunikacji chce połączyć z całkowitą przebudową swojej bazy. Władze Spółki podpisały juz umowę z biurem projektowym, które zaprojektuje nowy obiekt. Opracowano juz wstępną koncepcję nowej bazy. Będzie ona wyposażona w nowoczesną myjnie, stację diagnostyczną (z infrastruktury tej będą mogli korzystać również tomaszowianie), 6 punktów obsługi autobusów, pełne zaplecze socjalne. Planowany budynek będzie spełniał najbardziej restrykcyjne normy związane z ochroną środowiska - bardzo wysoka efektywność energetyczna czy system pozyskiwania wody deszczowej, używanej do mycia aut. Planowane jest również przejście z ogrzewania olejowego na gazowe.


Zarówno Urząd Miasta jak i MZK będą starały się pozyskać się na realizacje tych ambitnych planów środki zewnętrzne. Ogłoszenie konkursu, w którym złożony zostanie wniosek o dofinansowanie, według harmonogramu, powinno nastąpić jeszcze w tym kwartale. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, MZK będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju .


Ze względu na plany dotyczące pozyskania nowych autobusów, przesunięto w czasie wprowadzenie darmowej komunikacji. Jest ona bowiem ściśle powiązana z planowaną wymianą taboru, zarówno w zakresie technicznym, jak i finansowym. Po zakończeniu procesu modernizacji możliwe będzie wprowadzenie dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego darmowych przejazdów nowoczesnymi, przyjaznymi dla środowiska autobusami.
Ambitne plany.

: pt 21:13, 13 lis 2015
autor: Kpc21
Tak jakby na Głownie się wzorowali, tyle że w większej skali - 20 autobusów zamiast dwóch.

Re: [Tomaszów Maz.] MZK

: śr 09:44, 03 sty 2018
autor: Jordi
Jest już darmowy KM, są nowiuśkie hybrydki, a będzie też nowy rozkład wyraźnie porządkujący relacje, które dziś są wywalone w kosmos bardzo często.

Co ważne większość linii dostanie równy takt. Jak mówi prezydent Tomaszowa - oferowanie z głównego punktu miasta (Plac Kościuszki) zostanie zwiększone dwukrotnie :)

Tymi wszystkimi udogodnieniami plus torem lodowym Witko raczej zapewnił sobie kolejną kadencję.

Re: [Tomaszów Maz.] MZK

: pn 12:53, 08 sty 2018
autor: prof_klos
LOL, a w Pabianicach opozycja hejtuje to, że mamy 18 nowych hybryd itp., "bo to marnotrawstwo i głupota". :D A pomyśleć, że nasza opozycja to ta sama banda,l co grupa zarządzająca Tomaszowem. ;)

No to wychodzi na to, że w 2018 Tomaszów dołącza do miast z porządną komunikacją. :)

Re: [Tomaszów Maz.] MZK

: pn 14:38, 08 sty 2018
autor: px33
Jakby kupowali za swoje to to głupota, ale z dofinansowaniem pewnie sumarycznie wyjdzie taniej niż zwykły autobus.

Re: [Tomaszów Maz.] MZK

: pn 14:51, 08 sty 2018
autor: prof_klos
Oczywiście że tak, ale skoro takie dobra osiągnął ktoś, kto jest "zły", bo nie z danego ugrupowania, to trzeba go zgnoić i ośmieszyć, bo a nóż ludzie "kupią" tą bajkę. :D

Ile w Tomaszowie jest ogólnie autobusów wyprawianych na dany dzień w trasę? Albo inaczej - jaki procent floty pokryła dostawa 25 wozów?

Re: [Tomaszów Maz.] MZK

: pn 14:55, 08 sty 2018
autor: Jordi
Na stanie jest 45 autobusów, z czego 40 jest użytkowanych, więc te 25 to 2/3 tego, co dziś jest używane.

Do zmiany rozkładu w szczycie jeździ 31 autobusów. W nowym rozkładzie będzie ich 34-35, czyli 5 rezerw będzie, ale hybrydy mają jeździć wszystkie na liniach - rezerwy to będą starsze pojazdy.

Hybrydy też w większości obsłużą miejskie linie, bo w nowym rozkładzie na miejskie linie potrzeba 24-25 autobusów.

Re: [Tomaszów Maz.] MZK

: pn 15:38, 08 sty 2018
autor: Wojtek94
Dodatkowo ma być jeszcze 5 elektryków zamówionych, także prawie się pokryję plan wyjazdowy.

Re: [Tomaszów Maz.] MZK

: ndz 13:14, 03 mar 2019
autor: Kuba
Takie trochę odgrzewane kotlety, ale w sumie chyba nie było o tym na forum, a informacja ciekawa...
W Tomaszowie Mazowieckim w czerwcu 2018 r. miały miejsce testy autobusu... przegubowego. :wink:
Był to Solaris Urbino 18 Hybrid z 2008 r. rej. PZ 426LX.
W artykule jest podane, że testy potrwają 1-6 czerwca, a praktyce było to do 15 czerwca.

MZK w Tomaszowie Mazowieckim testuje przegubowy autobus na ulicach miasta
01.06.2018 09:24 aktualizacja: 01.06.2018 09:24 Tomaszów Mazowiecki NaszeMiasto.pl Beata Dobrzyńska

Na ulicach Tomaszowa Maz. możecie zauważyć przegubowy solaris, który wozi pasażerów na linii nr 8. Trwa testowanie takiego autobusu na tomaszowskich ulicach.

Od 1 czerwca część kursów linii nr 8 obsługiwanych będzie autobusem przegubowym.

Celem testu jest sprawdzenie zachowania się tego typu autobusu na tomaszowskich drogach. Testowany autobus Solaris Urbino 18 pomieści do 160 pasażerów.

Autobus nie jest przystosowany do tomaszowskiego systemu informacji pasażerskiej dlatego posiada tablice tylko z numerem linii i kasowniki mechaniczne.

Oprócz 25 nowych solarisów kupionych dzięki środkom unijnym MZK planuje wymienić pozostały tabor na nowe modele, w planie jest wzięcie autobusów w leasing. Stąd próbowanie, które modele sprawdzą się w naszych warunkach.