Strona 1 z 17

[Aleksandrów Łódzki] Linia 78

: sob 17:42, 01 wrz 2007
autor: Ventlan
Express Ilustrowany Bliżej Ciebie 1 września 2007 r. pisze:Autobusom wjazdu zakazano
Którędy pojedzie 78?

Już w nadchodzącym tygodniu z placu Kościuszki w Aleksandrowie Łódzkim definitywnie zniknie krańcówka autobusowa. Nie będzie tu też postoju dla autobusów oczekujących na odjazd, nie będzie też przystanku. Plac zajmą w całości kolejne ekipy fachowców wymieniających tu instalacje podziemne, jezdnie i chodniki.


Wciąż rozważamy kilka koncepcji, bo w mieście nie ma takiego miejsca, gdzie można by urządzić plac postojowy dla autobusów - mówi Krystyna Buda-Sowa, rzecznik burmistrza. - Najbardziej sensowny wydaje się układ, w którym autobusy będą objeżdżały centrum miasta ulicami Warszawską, Daszyńskiego, 1 Maja i Ogrodową, z krótkim postojem w zatoczce obok Młodzieżowego Domu Kultury. Na wszystkich tych ulicach usytuowane zostaną przystanki.

Ale ta koncepcja ma pewien szkopół. Taki mianowicie, że gmina będzie musiała dopłacić łódzkiemu MPK kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie za wydłużenie trasy. Nie wiadomo jeszcze ile zażąda przewoźnik, bo rozmowy w tej sprawie trwają. Aby uniknąć nadwyrężenia budżetu, gmina ma także plan awaryjny. Autobusy linii 78 dojeżdżałyby ulicą Warszawską do Targowego Rynku, który zostałby utwardzony i pełnił rolę kreńcówki. Wtedy wydłuże nie trasy byłoby niewielkie. I to rozwiązanie ma jednak mankamenty - skręt z lewo w Targowy Rynek jest bardzo niebezpieczny ze wzglęcu na bliskość skrzyżowania. Trzeba by wyznaczyć tu dodatkowy pas dla autobusów, na co z kolei musi się zgodzić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

- Ostateczna decyzja w sprawie trasy autobusów zapadnie w nadchodzącym tygodniu - dodaje Krystyna Buda-Sowa. - Jedno jest pewne - to ostatnie dni z autobusami na głownym placu miasta.

Kolejny raz autobus robi sie zbyt mało reprezentacyjny jak na głowny plac.
Jeden szkopół - nie mozna (przynajmniej na razie) zlikwidować postojów w Aleksie, jako że nie ma takowch na drugiej krańcówkce (pl. Wolności), a gdzies postój musi być. Ciekawe także, co z PKSami, zarówno kończącymi tu trasę (501 Bedoń, 505 Wersalska), jak i przelotowymi.

: sob 18:13, 01 wrz 2007
autor: MNK
A gdize posiłek będzie... o kierowca się już nie pomyśli. Chyba że na PLW zrboią.

: sob 19:29, 01 wrz 2007
autor: o3r
Trochę późno ten problem wyszedł na wierzch. Na PLW raczej postoju nie zrobią, bo nie ma miejsca na dłuższe postoje. A poza tym ma tam stacjonować rezerwa dla zetek, chociaż w tym wypadku to raczej stać będzie rzadko...

: sob 20:03, 01 wrz 2007
autor: SEC
Nie ma przede wszystkim dodatkowych brygad.

: sob 20:56, 01 wrz 2007
autor: Ventlan
Wydłużenie o max 2 przystanki, może będzie potrzebna dodatkowa jedna brygada, może nawet niekoniecznie. W ogóle to wariant na rynek Targowy z mapy wcale nie jest specjalnie krótszy od sztafety ulicznej.

Re: 78 do Aleksandrowa

: ndz 00:25, 02 wrz 2007
autor: Aleksej
Ventlan pisze: Kolejny raz autobus robi sie zbyt mało reprezentacyjny jak na głowny plac.


Taa...czytaj uwaznie, chodzi o wywalenie autobusow na czas remontu nawierzchni na ulicach otaczajacych pl. kosciuszki, a nie o wywalenie ogolnie autobusow.

Aleksej

: ndz 09:05, 02 wrz 2007
autor: Ventlan
Już w nadchodzącym tygodniu z placu Kościuszki w Aleksandrowie Łódzkim definitywnie zniknie krańcówka autobusowa.
Także zastanawianie się, ile będą dopłacać rocznie za wydłużenie (ile lat chcą ten plac remontować?)
W sumie wolałbym, aby po remoncie autobusy tu wróciły, jednak z powyższego nic na to nie wskazuje. Oby to była jak zwykle "rzetelność" EI ;)

: ndz 12:01, 02 wrz 2007
autor: Aleksej
Raczej dziennikarz EI nie rozumie do konca znaczenia slowa 'definitywnie'. Na razie znikna na czas remontu (co prawda miasto jeszcze samo nie wiem gdzie i jak :> ). Natomiast jest odlegly plan przesuniecia petli autobusowej na byly bazar kolo stacji cpn (ogrodowa prosto i zaraz za zakretem jest duzy plac). Ale to raczej odlegle plany.

Aleksej

: ndz 19:44, 02 wrz 2007
autor: M. Kaźmierczak
W sumie na Targowym Rynku mogłaby być krańcówka. Miał bym wtedy autobus pod nosem. Jednak w tym momencie chyba nikt o zdrowych zmysłach nie puści niskacza na te wyrwy i dziury znajdujące się na uliczkach obok. Trzeba by poszerzyć ulicę (na niektórych kawałkach ledwo się mieszczą dwa auta osobowe) oraz zrobić wylewkę asfaltową. Jednak myśle, że ta krańcówka byłaby dobrym pomysłem bo ludzie z okolic (Ruda Bugaj, Brużyca) mieli by bliżej do autobusu.

: sob 12:54, 08 wrz 2007
autor: Ventlan
Express Ilustrowany Bliżej Ciebie 8 września 2007 r. pisze:Autobusy linii 78 pojadą inaczej

Od nadchodzącego tygodnia (ale nie wiadomo jeszcze, czy od poniedziałku) autobusy linii 78 pojadą przez Aleksandrów nową trasą. Gmina uzgodniła z MPK jej przebieg i lokalizację przystanków. Pasażerowie powinni być zadowoleni, bo komunikacja dotrze w głąb miasta dalej niż do tej pory.


Autobusy nie będą miały jak dotąd krańcówki na placu Kościuszki, lecz w zatoczce obok Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. 1 Maja. Pojadą tam ulicami Warszawską i Daszyńskiego, a wrócą na dotychczasową trasę ulicą Ogrodową. Wyznaczono cztery nowe przystanki: na ul. Warszawskiej naprzeciwko postoju taksówek, na ul. Daszyńskiego naprzeciwko Polomarketu, na ul. 1 Maja na wyzokości posesji nr 21 oraz na placu Kościuszki przy posesji nr 4 (siedziba Związku Emerytów i Rencistów). Taka organizacja ruchu potrwa conajlniej do końca listopada. Później autobusy nie wrócą na starą krańcówkę na placu Kościuszki (plac ma zmienić charakter na pasaż dla pieszych), lecz będą miały nową pętlę na Targowym Rynku.

W miejscach, gdzie usytuowane zostaną przystanki, gmina ma ułożyć chodniczki. Trzeba będzie też przyciąć konary drzew na ulicach, którymi zaczną kursować autobusy. Prace te już ruszyły, ale to właśnie od terminu ich zakończenia zależy zmiana trasy linii 78. W związku z wydłużeniem czasu jazdy autobusów nieznacznej korekcie ulegnie rozkład. Trzeba więc w najbliższym czasie uważnie śledzić wywieszki na przystankach, żeby nie spóźnić się do pracy lub szkoły.
Jednak nadal autobus jest zbyt mało reprezentacyjny na głowny plac miejski, albo pismak bardzo odporny na wiedzę. W sumie głębsza penetracja miasta to nic złego, skoro Aleks uznał, że go na o stać.

: sob 14:03, 08 wrz 2007
autor: MNK
gmina ma ułożyć chodniczki. Trzeba będzie też przyciąć konary drzew na ulicachChodniczki wymiatają :lol:

: sob 15:50, 08 wrz 2007
autor: Aleksej
Jednak to prawda ze gmina chce sie pozbyc autobusow z pl. Kosciuszki (i slusznie), natomiast nowy petla zostanie wybudowana w przyszlym roku, wiec po remoncie autobusy wroca na pl. Kosciuszki. 78 na pewno nie zmieni trasy od poniedzialku, najwczesniejszy termin to polowa tygodnia.

Aleksej

: sob 10:57, 15 wrz 2007
autor: Ventlan
Express Ilustrowany Bliżej Ciebie 15 września 2007 r. pisze:Urzędnicy nie mogą się dogadać w sprawie autobusu linii 78
Przystanki niezgody

Wciąż nie wiadomo, od kiedy zmieni się trasa linii autobusowej nr 78 łączącej Aleksandrów z Łodzią. Miało to nastąpić w tym tygodniu, ale nie uzgodniono lokalizacji przystanków. Miejsca ich usytuowania zaproponowane przez gminę nie uzyskały akceptacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


Tymczasem autobusy zarwacające na placu Kościuszki blokują jego przebudowę. (...)

- Sytuacja jest fatalna, ale już w najbliższym tygodniu powinna ulec zmianie - mówi Krystyna Buda-Sowa. - GDDKiA zakwestionowało lokalizecje przystanków na ulicy Warszawskiej naprzeciwko postoju taksówek oraz na placu Kościuszki przy Urzędzie Gminy. Przystanki w tych miejscach powodowałyby, zdaniem dyrekcji, niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Musieliśmy je przenieść.

Ustalono, że przystanek na Warszawskiej usytuowany zostanie przed ulicą Konopnickiej w miejscu zatoki parkingowej. Nie będzie tu już miejsc postojowych, za to pojawi się chodnik dla wysiadających z autobusów. Nie będzie także przystanku na placu Kościuszki obok budynku Związku Emerytów i Rencistów. Zostanie usytuowany na ulicy Ogrodowej 4.

- Linia 78 na nowej trasie będzie miała o 8 minut dłuższy czas przejazdu - informuje Marcin Małek z łódzkiego MPK. - To spowoduje zmianę rozkładu jazdy, ale częstotliwość kursów będzie taka sama, bo skrócone zostaną postoje autobusów na krańcówkach.
Hmmm, ciekawe od jak dawna wiadomo było, że autobusy będą przeszkadzać w przebudowie i dlaczego dopiero teraz zaczęto myśleć o przystankach... W poprzedniej wersji oba były fajnie blisko placu, teraz będą mocno rozrzucone.
Co do skrócenia postojów, to niektóre i tak już są krótkie. Nawet jeśli uda się tak ułożyc rozkład, to na pewno odbije to się na punktualności.

: sob 17:16, 15 wrz 2007
autor: ZKA-2
Jak oni skruca postaoje przecierz 78 na Pl.Wolnosci nie ma wogole postoju a w Aleksie to beda pewnie po 4/5min i co wtedy opoznienia bo nie bedzie gdzie czasu wyrownac.

Czy oni wogole nie mysla wystarczy dolozyc jedna brygade i jest luzik.

: sob 17:37, 15 wrz 2007
autor: SEC
Pewnie niestety dodatkowej brygady nie dołożą i maksymalny postój tylko na jednej krańcówce będzie wynosił 4 minuty - to jest minimum i w tym wypadku pewnie górna granica jednocześnie. Kierowcy będą zapewne jeździli przez ponad 4 godziny bez przerwy, bo wiadomo, że na trasie 78 są opóźnienia.

: sob 18:23, 15 wrz 2007
autor: ZKA-2
A tym bardziej ze Aleks to jest jedyna krancowka 78.
na przykladzie 57 odrazu widac ze czasy sa tak wykrecone ze bardziej sie nie da.
Miasto jest rozkopane a oni czas ucinaja Obrazek Brawo

: sob 21:39, 15 wrz 2007
autor: Arturro 70a
Najlepiej jakby sami tam pojeździli, może by ich to czegoś nauczyło.

: ndz 11:27, 16 wrz 2007
autor: Aleksej
Jesli otworza Drewnowska, to postoje w Aleksie sie nawet wydluza.

A co do lokalizacji przystankow, GDDKiA juz od pewnego czasu lubi tworzyc problemy, kierujac sie wylacznie wygoda kierowcow (np. tlumaczac ze jest podwojna ciagla przy pl. Kosciuszki i autobus blokowalby ruch - po pierwsze ruch raczej niewielki, a po drugie akurat takie rozwiazanie jest porzadane, gdyz pieszy wychadzacy z przed autobusu, nie musi obawiac sie ze wymijajacy samochod go rozjedzie).

Aleksej

: ndz 18:06, 23 wrz 2007
autor: Ventlan
Tak więc przystanki są już gotowe, przy czym te postawione przez GDDKiA mają adnotację "Tymczasowy" (zobacz), natomiast te stawiane przez gminę już nie i posiadają także oznakowanie poziome. Dodatkowo o ile przesunięcie przystanku przy Warszawskiej może miało sens (schowany do pseudozatoczki ze zlikwidowanych miejsc parkingowych), to na Ogrodowej niewiele zmieniło - nadal jest przy podwójnej ciągłej, do tego tuż przed skrzyżowaniem z Skłodowskiej-Curie (wcześniejsza propozycja zlokalizowana w połowie placu).
Przystanek krańcowy pod MDK nie trafił jednak do zatoczki, ale znalazł się kawałek dalej normalnie na ulicy. Autobus na postoju może trochę blokować ruch, ale chyba ten nie jest tu zbyt duży. Natomiast co mnie zaskoczyło, to osobny przystanek oznaczony jako "Nocny" jakieś 50 metrów dalej. Nie wiem czemu to ma służyć.

: ndz 18:38, 23 wrz 2007
autor: Aleksej
W nocy MDK w ktorym normalnie kierowcy beda mieli zaplecze socjalne jest zamkniety, kierowcy w nocy beda mogli korzystac z pomieszczen w siedzibie PGKiM (ochrona calonocna). Natomiast nie dalo sie calodobowo zrobic przystanku przy PGKiM gdzy blokowalby wyjazd z posesji (w nocy to nie problem)

Aleksej

P.S.
Wszystkie przystanki ustawiala gmina, GDDKiA tylko zarzadala aby te na ich drogach mialy adnotacje 'tymczosowy'