Chwilowe zmiany tras

Rozmowy na temat łódzkiej komunikacji.
Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: Kpc21 » pn 22:47, 23 lip 2018

Ale przez progi zwalniające, z bliżej nieokreślonych przyczyn, generalnie nie bardzo chcą jeździć.

Chociaż nie jestem pewien, czy nie było z raz przypadku, że 60 było skierowane objazdem odcinkiem Okólnej od Wycieczkowej do Strykowskiej, a tam, między Modrzewiem a Strykowską, progi zwalniające są.

Ostatnio był też ciekawy objazd na trasie linii 60 - w ostatnią środę ok. 16:00-17:00. Z powodu kolizji drogowej autobusy ze Strykowa/Tulipan Parku do pierwszego ronda w Sosnowcu jechały normalnie, tam skręcały w DK71, potem w lewo do Dobrej i przez centrum Dobrej wracały do DK14.

Część trasy tego objazdu jest obsługiwana przez linię 2 Markabu (większość odcinka od DK71 do Dobrej), ale od centrum Dobrej do DK14, jeśli cokolwiek liniowo w ogóle jeździ, to może to być co najwyżej komunikacja gminna gminy Stryków.

Ciekawe, gdzie wtedy w Dobrej wysadzał ludzi kierowca autobusu jadącego w kierunku Strykowa. Czy zatrzymał się zastępczo przed bądź za (lecz poza DK14) skrzyżowaniem DK14/Dobra/Michałówek, czy może wcale tam nie stawał? Ale to by było bez sensu, bo pewnie niejednemu mieszkańcowi Dobrej przejechałby pod domem, w miejscu gdzie normalnie transport zbiorowy nie jeździ, a równocześnie zafundowałby mu dużo dłuższy spacer od przystanku, niż normalnie.

Są w tej kwestii jakieś wytyczne w MPK (np. by w razie objazdu, gdy omija się przystanek przy skrzyżowaniu, na którym zjeżdża się na objazd, mimo wszystko zatrzymać się przy tym skrzyżowaniu poza przystankiem), tak jak np. jak jest spontaniczna KZ za tramwaj, to zatrzymuje się często kompletnie poza przystankami na wysokości przystanków tramwajowych, czy jest tu kompletna dowolność wśród kierowców?
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

Aleksej
Sympatyk forum
Posty: 787
Rejestracja: wt 11:43, 19 lip 2005

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: Aleksej » wt 00:30, 24 lip 2018

Jeśli chodzi o progi zwalniające to MPK wysłało zapytania do producentów/dystrybutorów autobusów (Solaris i Evobus) w tej sprawie i dostali odpowiedź, że autobusy nie są dostosowane do pokonywania progów wyrzutowych i w przypadku awarii zawieszenia/przegubu naprawa nie zostanie zrealizowana w ramach gwarancji/umowy najmu.

Co innego Markab, gdzie nowych autobusów na gwarancji nie mają. Co do objazdu przez ul. Przyklasztorze to przy pracach na Okólnej ZDiT nie chciał się zgodzić na taki weekendowy objazd ze względu na...nośność jezdni, widocznie teraz ktoś to olał bądź zapomniał o tym :D

Aleksej

Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: Kpc21 » wt 02:00, 24 lip 2018

No ale co to znaczy "nie są dostosowane" i po co w ogóle takie pytania zadawać? Przecież chyba kupując samochód oczywistym dla mnie jest, że pojedzie po każdej nawierzchni, oczywiście nie licząc nawierzchni terenowej jeśli to nie jest samochód terenowy, no i jakichś głębokich dziur czy wyrw, ale to są po prostu drogi nie spełniające żadnych standardów, więc i trudno oczekiwać, że ktoś dostosuje do nich pojazd.

Natomiast niezrozumiałe dla mnie jest, dlaczego producent miałby w ogóle spod gwarancji wyłączać przejazdy po normalnych, spełniających jakiekolwiek standardy drogach - a przecież na progi zwalniające też na pewno jakieś standardy są, jest nawet krajowy akt prawny określający zasady ich stosowania na drogach.

Co do decyzji w sprawie takiego objazdu, to za bardzo alternatywy nie było. To znaczy... no, od biedy dałoby się coś wymyślić.

Trzeba by było 61 i 51B skierować następującą trasą: Łódź Fabryczna - ... - Palki - Inflancka - Łagiewnicka - Zgierska - Chełmska - Łagiewnicka (Zgierz) - i dalej do Zgierza i Skotnik.

Ale wtedy po pierwsze - pogorszyłaby się znacznie obsługa Łagiewnik, które sporo kursów by straciły, po drugie - utracono by bezpośrednie połączenie między Zgierzem, a łódzkimi Łagiewnikami.

Tak swoją drogą - właśnie - ciekawe, na jaki objazd MPK skieruje w takim razie swoje 51B. Które przecież też jeździ przez to skrzyżowanie.

Ale może 51B nie zostanie tymi utrudnieniami dotknięte. Chodzi o noc z soboty na niedzielę. Ostatni kurs 51B ze Skotnik do Łodzi w sobotę jest o 20:21, pierwszy z Łodzi do Skotnik w niedzielę - o 6:22. Może prace zamkną się "wewnątrz" przerwy w kursowaniu tej linii.

A jak jest na 61? Ostatni kurs z Łodzi do Zgierza o 23:13, pierwszy ze Zgierza do Łodzi o 6:03. Jeśli prace zaczną np. o 21:00 czy 22:00, a nawet o 23:00, to tych kilka kursów 61 się na zamknięcie załapie.

I w sumie z punktu widzenia tych kilku kursów przejmowanie się nośnością drogi to jest jakiś absurd, tu nie ma mowy o jeżdżeniu tamtędy w kółko, tylko o dosłownie kilku pojedynczych przejazdach.

W sumie wysłanie tych kursów 61 alternatywnym objazdem - przez Chełmy i Helenówek - nie byłoby jakimś dużo większym problemem, trochę więcej kilometrów do przejechania i tyle (koszty pokrywa natomiast... wykonawca remontu, zgadza się?), ale o ile dla mieszkańców Zgierza w zasadzie nie zrobiłoby to różnicy poza dłuższym przejazdem, to już dla mieszkańców Łodzi byłoby to dużo większe utrudnienie, niż objazd przez Przyklasztorze.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

kuba_łódź
Gaduła
Posty: 1314
Rejestracja: pn 15:27, 10 sie 2015
Lokalizacja: Łódź-Andrzejów

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: kuba_łódź » wt 02:18, 24 lip 2018

Zawieszenie pneumatyczne w nowoczesnym niskaczu jest znacznie bardziej skomplikowane i wrażliwe na nierówności niż typowe amortyzatory w osobówce, jazda po progach zwalniających (nie licząc poduszek berlińskich) może je po prostu zniszczyć, czego efektem będzie autobus do remontu, a producent nie naprawi go na gwarancji. Jakoś żadne miasto nie montuje innych progów niż poduszki berlińskie na ulicach, gdzie kursują jakiekolwiek autobusy.

Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: Kpc21 » wt 02:29, 24 lip 2018

Nie montuje, bo polskie prawo na coś takiego nie pozwala.

Ale... nawet w Łodzi masz przecież Źródłową, gdzie jest próg na całej szerokości jezdni (w formie wyniesionego przejścia dla pieszych), a jakoś MPK tam jeździ.

Próg tam powstał przed poprowadzeniem tamtędy trasy MPK, choć to w zasadzie nic nie zmienia (od strony prawnej), bo nawet przed pojawieniem się tam MPK, biegły tamtędy trasy licznych linii autobusowych.

Ale to nie jest próg podrzutowy, takich - to zdaje się, że w ogóle nie wolno stosować na drogach publicznych, jedynie na wewnętrznych. Nie jestem pewien, jakiego rodzaju progi są zastosowane na ul. Przyklasztorze, ale tam jest, jak dobrze pamiętam, strefa zamieszkania, więc teoretycznie mogłyby być i podrzutowe.

Tak - tu jest cytat z tych przepisów: http://www.stanislaw.piechula.pl/sites/ ... zdow-1.pdf - na drogach publicznych w ogóle nie stosuje się progów podrzutowych. Na drogach publicznych są one dopuszczone jedynie na terenie przejść granicznych.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

domino
Gaduła
Posty: 1059
Rejestracja: wt 21:35, 30 sie 2011

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: domino » wt 23:15, 24 lip 2018

Progi podrzutowe można zdemontować na czas objazdu i ponownie zamocować jak było np. na ul. Judyma w czasie modernizacji ul. Rojnej. Wyniesione przejścia dla pieszych będą niebawem na ul. Ogrodowej i Tuwima ale nie sądzę, żeby autobusy miały zmienić stałą trasę. Swoją drogą gwarancja to jedno, a niechęć MPK to drugie. Pamiętacie jak trudno było przekonać przewoźnika do przejazdu przez skrzyżowanie ul. Zgierskiej i Okulickiego? Okazuje się, że zawieszenia się tam nie psują. Wystarczy tylko zachować min. prędkość. Na progach zapewne będzie podobnie.

Kpc21
Weteran
Posty: 6291
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontaktowanie:

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: Kpc21 » czw 13:04, 26 lip 2018

Tymczasem okazuje się, że objazd 61 przez Przyklasztorze nie będzie wcale obowiązywał tylko w nocy z 28 na 29 lipca. To objazd na dłuższy okres i... będzie on też dotyczył MPK-owskiego 51B :)

Źródło: https://www.facebook.com/ZDiTLodz/posts ... 6967114934

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czyli progi zwalniające najwyraźniej zdemontują.

To od dawna zapowiadana budowa ronda na skrzyżowaniu Okólna/DK71 - przetarg był dwukrotnie (jeśli nie trzykrotnie) powtórzony, oferty przekraczały budżet. Ostatecznie wychodzi, że wreszcie wybrano wykonawcę.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

Jordi
Gaduła
Posty: 1285
Rejestracja: pt 00:41, 15 cze 2012

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: Jordi » czw 13:39, 26 lip 2018

Ja ogólnie tak szczerze uważam, że 51B do Skotnik powinno tak jeździć z przystankami przy Seminarium, żeby obsłużyć lepiej osiedle. Okólnej dalej wystarczy 61.

Kamil.2
Bywalec
Posty: 214
Rejestracja: wt 17:14, 10 paź 2017

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: Kamil.2 » czw 15:55, 26 lip 2018

Utrudnienia w związku z zamknięciem ruchu tramwajowego na ul. Kilińskiego pomiędzy al. Piłsudskiego i dw. Łódź Fabryczna

W związku z pracami kanalizacyjnymi w ulicy Kilińskiego na odcinku od Piłsudskiego do Nawrot w dniach 30 lipca – 5 sierpnia 2018 r. zostanie wstrzymany ruch tramwajowy na ww. odcinku. Zmianie ulegnie przebieg linii tramwajowych 1,5,18 linii autobusowej Z1 oraz zjazdy i wyjazdy linii 8,10B, 14, 18.
linia 1
DĄBROWA NIŻSZA– Rydza Śmigłego, Kopcińskiego, Narutowicza, P.O.W., Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Franciszkańska, Wojska Polskiego – DOŁY
DOŁY – Strykowska, Wojska Polskiego, Franciszkańska, Kilińskiego, Rodziny Poznańskich, P.O.W., Narutowicza, Kopcińskiego, Rydza Śmigłego – DĄBROWA NIŻSZA
linia 5
CHOJNY KURCZAKI – Rzgowska, pl. Niepodległości, Piotrkowska, Przybyszewskiego, Kilińskiego, Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki, Zielona, Narutowicza, Kilińskiego, Franciszkańska, Wojska Polskiego, Zgierska, Limanowskiego – DW. ŁÓDŹ ŻABIENIEC
DW. ŁÓDŹ ŻABIENIEC – Limanowskiego, Zgierska, Wojska Polskiego, Franciszkańska, Kilińskiego, Narutowicza, Zielona, Kościuszki, Mickiewicza, Piłsudskiego, Kilińskiego, Przybyszewskiego, Piotrkowska, pl. Niepodległości, Rzgowska - CHOJNY KURCZAKI
linia 18
RETKINIA – Wyszyńskiego, Bratysławska, Karolewska, Bandurskiego, Mickiewicza, Kościuszki, Żwirki, Piotrkowska – PIOTRKOWSKA CENTRUM
PIOTRKOWSKA CENTRUM – Mickiewicza, Bandurskiego, Karolewska, Bratysławska, Wyszyńskiego - RETKINIA
Uwaga: od 31 lipca 2018 r. nie będzie obsługiwana tramwajami Pesa Swing
linia Z1
DW. ŁÓDŹ - CHOJNY – Kilińskiego, łącznik do Kraszewskiego, Kraszewskiego, Dąbrowskiego, Podgórna, Łęczycka, Poznańska, Kilińskiego, Abramowskiego, Sienkiewicza, Brzeźna, Radwańska, Kościuszki – KOŚCIUSZKI/MICKIEWICZA
KOŚCIUSZKI/MICKIEWICZA – Mickiewicza, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Wigury, Kilińskiego, Siedlecka, Siemiradzkiego, Dąbrowskiego, Kraszewskiego, Kilińskiego, Broniewskiego, Rzgowska, Bankowa, Śląska, Kilińskiego – DW. ŁÓDŹ CHOJNY

Wyjazdy linii dla tramwajów niskopodłogowych 10B,14 oraz 18:
- wyjazdy w dniu 30 lipca 2018 r. – ograniczenia na pl. Wolności: wyjazd do godz. 8:00 północną stroną pl. Wolności, po godz. 8:00 wyjazdy przez Kilińskiego, Ogrodową i Północną.
- zjazdy w dniu 30 lipca 2018 r. – zamknięty pl. Wolności oraz Kilińskiego przy Nawrot – zjazdy tramwajów niskopodłogowych przez Piłsudskiego/Kopcińskiego lub Kościuszki/Narutowicza lub Kopernika, Gdańską, Zieloną.
- przy czynnym torowisku w pl. Wolności tj. od 31 lipca 2018 r. wyjazdy i zjazdy zgodnie z rozkładem jazdy.
Zostaną uruchomione dodatkowe przystanki:
· tramwajowy – Kościuszki – Mickiewicza – na południe
· autobusowy – Kościuszki – Mickiewicza – na północ (przed skrzyżowaniem z Mickiewicza)
· autobusowe dla Z1 na Kilińskiego w rejonie Wigury, Tylnej i Tymienieckiego

https://www.facebook.com/notes/mpk-%C5% ... 873345039/

domino
Gaduła
Posty: 1059
Rejestracja: wt 21:35, 30 sie 2011

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: domino » pt 21:29, 27 lip 2018

Od 1 sierpnia nie pojedziemy ul. św. Teresy od Kaczeńcowej do Szczecińskiej. Zmienią się trasy linii 76, 81, 89 i zgierskiej „szóstki”.
Linia 76 i 6MUK z ul. Kaczeńcowej skręcą w ul. Wersalską i dojadą do Szczecińskiej, gdzie wrócą na trasę.
Linie 81 i 89 z ul. św. Teresy skręcą w Kaczeńcową i dalej Wersalską dojadą do Szczecińskiej, gdzie wrócą na trasę.
Zmiany obowiązują w obu kierunkach.
Powstanie dodatkowy przystanek Wersalska – Kaczeńcowa w obu kierunkach.
http://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/ ... 2018/7/27/

Jordi
Gaduła
Posty: 1285
Rejestracja: pt 00:41, 15 cze 2012

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: Jordi » sob 01:46, 28 lip 2018

Zaleta z wydłużenia Z1 taka, że w końcu przy Przybyszewskiego na Chojny ostatni kurs będzie o relatywnie rozsądnej porze, bo 22:31, a nie 22:11 jak jest dzisiaj.

Josek102
Bywalec
Posty: 191
Rejestracja: pt 15:13, 08 lip 2016

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: Josek102 » ndz 10:45, 29 lip 2018

Kiedy tramwaje wrócą na Al.Włokniarzy w kierunku Teofilowa? I co tam sie stało ?
ex.Josek101niestety nie dostałem pomocy by używać poprzedniegonicka

nowy1212
Gaduła
Posty: 1538
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: nowy1212 » ndz 10:52, 29 lip 2018

^^Jutro wznawiają. Problemem były wcześniejsze duże opady deszczu przez co zapadła sie jezdnia.

Josek102
Bywalec
Posty: 191
Rejestracja: pt 15:13, 08 lip 2016

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: Josek102 » ndz 15:44, 29 lip 2018

Dzięki
ex.Josek101niestety nie dostałem pomocy by używać poprzedniegonicka

Kamil.2
Bywalec
Posty: 214
Rejestracja: wt 17:14, 10 paź 2017

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: Kamil.2 » sob 12:38, 11 sie 2018

"W związku z pracami gwarancyjnymi przy nawierzchni skrzyżowania Narutowicza / Piotrkowska / Zielona, zachodzi konieczność zmiany tras tramwajów i autobusów w dniach 14-18 sierpnia.

Zmienionym trasami kursować będą linie 9B, 12, 13, N7A, N7B i N8.

Linia 9B ZDROWIE - Konstantynowska, Legionów, Zielona, Kościuszki, Piotrkowska Centrum, Piłsudskiego, Rokicińska, Hetmańska, Odnowiciela, al. Ofiar Terroryzmu 11 września - OLECHÓW

Linia 12 RETKINIA - Wyszyńskiego, Bratysławska, Karolewska, Bandurskiego, Włókniarzy, Kopernika, Gdańska, Legionów, Pomorska, działki, Telefoniczna - STOKI

Linia 13 TEOFILÓW - Aleksandrowska, Limanowskiego, Włókniarzy, Legionów, plac Wolności, Pomorska, Kilińskiego, Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Narutowicza, Kopcińskiego, Rydza-Śmigłego, Niższa - DĄBROWA NIŻSZA

Linie N7A i N7B z przystanku Kościuszki / Zielona pojadą Zachodnią, Próchnika, Rewolucji 1905 r., Kilińskiego, Rodziny Poznańskich i dalej obecną trasą.

Zmiana w obu kierunkach.

Linia N8 z przystanku Kościuszki / Zielona pojedzie Zachodnią, Próchnika, Rewolucji 1905 r., Kilińskiego, Rodziny Poznańskich i dalej obecną trasą.

Jednocześnie uruchomiony zostanie przystanek autobusowy Kilińskiego / Narutowicza w kierunku południowym."

https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul ... 2018/8/10/

TramMomentyStudenta
Gaduła
Posty: 1541
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017
Lokalizacja: w sezonie Ruda

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: TramMomentyStudenta » sob 13:20, 11 sie 2018

No nieźle. ;) Co kawałek to jakieś zmiany tras. Pozostaje mieć nadzieję, że od jesieni układ połączeń będzie w miarę klarowny.

nowy1212
Gaduła
Posty: 1538
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: nowy1212 » sob 15:32, 11 sie 2018

A tam są wakacje to niech wykorzystują ten czas. Z resztą od września się uspokoi, bo teraz że zmian w tym roku to czeka nas zamknięcie Smiglego, powrót 3 na Wycieczkowa, powrót 7 I 17 w jakiejś postaci, otwarcie Narutowicza (to wszystko do września) i ew otwarcie Rzgowska-Dąbrowskiego.
I ze zmian tramwajów to chyba tyle.

TramMomentyStudenta
Gaduła
Posty: 1541
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017
Lokalizacja: w sezonie Ruda

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: TramMomentyStudenta » sob 17:43, 11 sie 2018

nowy1212 pisze:powrót 7 I 17 w jakiejś postaci

Dobre pytanie, w jakiej. Bo obstawiam w ciemno, że 17 to nie będzie zwykłe 17, tylko to będzie 17A i 17B, bo jak 16 nie zostanie na Ikei do końca remontu Rzgowska-Dąbrowskiego, to będę zdziwiony (patrz Rozkłady jazdy). A co do 7 to na razie mogłaby sobie być na tej Śląskiej i tak ją póki co widzę.

igor
Stały bywalec
Posty: 361
Rejestracja: pt 14:22, 01 maja 2009

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: igor » sob 18:42, 11 sie 2018

Nieważne czy na Zarzew czy na Śląską, ale nie ma nawet za bardzo jak jej puścić w tamtą stronę - na Przybyszewskiego między ŁTR, a Kilińskiego byłaby to już piąta linia, z czego cztery jeżdżą co 12 minut, więc to już stanowczo za dużo, a między ŚR, a Kilińskiego na siłę dałoby się ją jeszcze upchnąć, ale tak jak było powiedziane - ZDiT i MPK chcą unikać relacji skrętnej NE ze względu na korki jakie tworzyły się w ostatnich miesiącach oraz kiepski stan łuku. Myślę, że sensowniejsze byłoby jej tymczasowe puszczenie na Chojny przez Kilińskiego.

TramMomentyStudenta
Gaduła
Posty: 1541
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017
Lokalizacja: w sezonie Ruda

Re: Chwilowe zmiany tras

Postautor: TramMomentyStudenta » sob 20:26, 11 sie 2018

Albo ewentualnie... na Radiostację przez W-Z i Kopcińskiego. Tylko wtedy i tak na solówkach (może być co 12). Zawsze jakieś zastępstwo za 14 na Piłsudskiego do Marszałków by było. ;)


Wróć do „Łódź”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości