Informacja pasażerska MPK

Rozmowy na temat łódzkiej komunikacji.
nowy1212
Gaduła

Re: Informacja pasażerska MPK

Postautor: nowy1212 » śr 12:53, 21 cze 2017

Tylko szkoda że pomimo tego że zdają sobie sprawę efektów nie widać. Bo czy zdają sobie sprawę że od lat zapowiedzi w Łodzi działają tragicznie? Pewno zdają i co z tego.. . Nie wiem czy to wina lenistwa, niedoboru pracowników, braku sprzętu, ale no w innych miastach się z tym nie spotkałem. To może wy mi powiecie z czego to wynika że zapowiedzi od lat działają źle?

Jordi
Gaduła

Postautor: Jordi » śr 14:41, 21 cze 2017

Nawet Grochala na FB tłumaczy, że to nie jest takie proste, że "wciśnie się guzik" i już wszystko chodzi. Każdy autobus trzeba oddzielnie zaprogramować, a to trwa. Ważne, że się wytłumaczyli i zdają sobie sprawę z tego, że ludzie są wściekli...

Dziś w Conecto z 2014 na 62 były już dobrze słyszalne zapowiedzi, chociaż jeśli miałbym się uczepić, to Boruszczak miał nienaganną dykcję. U Zimocha ona nieco szwankuje niekiedy (np dla mojej znajomej "Bartoszewskiego" brzmi jak "Bartoszeskiego" i faktycznie jak się wsłuchać to jakby zjadał "w").

Awatar użytkownika
Mat
Megagaduła

Postautor: Mat » śr 15:57, 21 cze 2017

@px33, @nowy1212 :lol: wystarczy podgłośnić, 2-3 minuty :D. Problem w tym, że sam podgłaśniałem w niektórych wozach głóśność na 7 (maks) a i tak było kiepsko słychać. Tak jak pisałem wcześniej, to nie takie proste jak wam się wydaje. I na początku ten odesetek pojazdów bez zapowiedzi nie był wcale taki mały px33 ;).

Z mojej strony koniec dyskusji i tak może okazać się bez sensu.
Mateusz

EA-1 8-)
Foto
Obrazek

px33
Fan forum

Postautor: px33 » śr 19:40, 21 cze 2017

Na 5000 się nie znam, w 6000 regulacja jest w trzech miejscach (1-7 chyba dla wzmacniacza, 0-100 główna i 0-100 dla kierowcy). Przy czym działa cokolwiek dziwnie bo w niektórych wozach przy wzmacniaczu na 2 było niemożliwie głośno praktycznie niezależnie od innych nastaw.
Z drugiej strony jeśli wcześniej zapowiedzi były słyszalne a teraz nie są to może to pliki są zbyt cicho nagrane? Albo jest z nimi jakiś inny problem? To może zamiast się spieszyć (jak z reformą KM...) trzeba było opóźnić wdrożenie i wgrać (ręcznie, z pendrive'a) pliki do kilku różnych wozów i zrobić dokładniejsze testy przed wrzuceniem nowych zapowiedzi na serwer. Tak się robi w poważnych firmach i podejście z wrzucaniem nowych plików na hurra nie wytrzymałoby konfrontacji z rzeczywistością w firmach.

To, że kilka (kilkanaście) procent pojazdów nie pobrał nowych plików przy takiej rewolucji to nie jest jakiś gigantyczny problem, ale to że w co najmniej 3/4 pojazdów tych wgranych zapowiedzi wcale nie słychać to jest katastrofa.

Kpc21
Weteran
Kontaktowanie:

Postautor: Kpc21 » śr 20:42, 21 cze 2017

Może te nagrania należałoby poddać jakiejś obróbce - podwyższyć poziom, zmniejszyć dynamikę dźwięku?

A system faktycznie dziwne, że w obecnych czasach tak kiepsko to działa, szczególnie, że niedawno te sterowniki wymieniano. Ale nie wiem, może zrobienie tego porządniej byłoby droższe (bo wymagałoby lepszego procesora w sterowniku, czy więcej pamięci, może jakichś lepszych układów odpowiedzialnych za komunikację), a przy takiej liczbie zamawianych urządzeń nawet małe różnice w cenie zaczynają mieć duże znaczenie.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)

Jordi
Gaduła

Postautor: Jordi » czw 09:20, 22 cze 2017

W Conecto 2010 też już dobrze słychać zapowiedzi.

Intermodalny
Stały bywalec

Postautor: Intermodalny » czw 09:32, 22 cze 2017

Obserwacje z wczoraj:
Tramwaj 1268 Ledwo słychać
Autobus 1492 Ledwo słychać
Autobus 1554 Cisza
Autobus 1739 Cisza, ale tutaj sytuacja, z którą spotkałem się pierwszy raz: nawet wizualnie nie zapowiadał przystanków, a przebieg trasy wyświetlał prawidłowo)
Autobus 1489 Cisza
Tramwaj 1708 Cisza (legenda głosi, że kiedyś działało audio w Hugerze :lol: ;) )
Autobus 2194 Cisza
Autobus 1819 Trochę za cicho (nie było najgorzej)
Ostatnio zmieniony czw 18:07, 22 cze 2017 przez Intermodalny, łącznie zmieniany 2 razy.

mateeusz
Stały bywalec

Postautor: mateeusz » czw 11:14, 22 cze 2017

Ja ze swoich obserwacji mogę powiedzieć, że w Woltanach zapowiedzi są dobrze słyszalne, gorzej w zwykłych Bulwach. Z kolei w autobusach to zależy od miejsca siedzenia, nawet w najnowszych Conectach siedząc przy silniku praktycznie nic nie słychać.
Ponadto przystanek Pomorska/Plac Wolności jest zapowiadany jak Pomorska/Wschodnia, a w Solarisie 1884 wczoraj zapowiadał jeszcze Boruszczak.

kuba_łódź
Gaduła

Postautor: kuba_łódź » czw 12:26, 22 cze 2017

U przedstawiciela największych szrotów w MPK, czyli w 1113 zapowiedzi słychać... na zewnątrz, w środku nic.
Edit
Dla odmiany w Swingu 1596 zapowiedzi są w super jakości, głośne i wyraźne :)

nowy1212
Gaduła

Postautor: nowy1212 » czw 12:56, 22 cze 2017

Ciekawe jak w CR jest, tj czy jest źle jal wcześniej czy jeszcze gorzej. Od kiedy pamiętam to tam było fatalnie

LUAKAS22
Bywalec

Postautor: LUAKAS22 » czw 23:56, 22 cze 2017

W 1210 wszystko elegancko głośno i wyraźnie.

hytgar655
Stały bywalec

Postautor: hytgar655 » pt 00:00, 23 cze 2017

W 1206 troszeczkę za cicho (mimo wszystko było słychać) i jednak te głośniki z Cityrunnerów nadają się na śmietnik - trzaski i nie do końca wyraźne zapowiedzi.

kafar
Sympatyk forum

Postautor: kafar » pt 10:40, 23 cze 2017

Nie jest to wina plików. Są wozy gdzie zapowiedzi są emitowane z idealną głośnością, a są takie gdzie nie słychać ich w ogóle. Ta dyskusja do niczego nie prowadzi. Skupiłbym się na innym problemie. Nazwy przystanków. Na choinka Jesionowa, na zapowiedziach Jesionowa, a na przystanku Świtezianki! MPK powinno z tym coś zrobić. Jest wiele takich przystanków gdzie nowe zapowiedzi są ze starymi nazwami. Jest to tragiczne i skandaliczne że nikt tego nie ogrania, co skutkuje burdelem. Co do jakości wymowy Zimocha, to... on się do tego po prostu nie nadaje. Komentator sportowy powinien mieć szybką wymowę, zwłaszcza przy grach zespołowych, natomiast lektor powinien mieć wyważony głos. Głos i wymowa Boruszczaka były idealne, spokojne, wyraźne! Przede wszystkim była to osoba związana z Łodzią. A Zimoch? Skomentował w histeryczny (acz kultowy) sposób 20 lat temu jeden mecz Widzewa. To chyba trochę mało. Chyba że MPK szukało jakiegokolwiek lektora, niekoniecznie ze związkami z miastem. Wtedy mogli wziąć nawet Tomasza Knapika - i byłoby lepiej niż teraz.

nowy1212
Gaduła

Postautor: nowy1212 » pt 12:16, 23 cze 2017

kafar pisze:Nazwy przystanków. Na choinka Jesionowa, na zapowiedziach Jesionowa, a na przystanku Świtezianki! MPK powinno z tym coś zrobić. Jest wiele takich przystanków gdzie nowe zapowiedzi są ze starymi nazwami. Jest to tragiczne i skandaliczne że nikt tego nie ogrania, co skutkuje burdelem.

DMnie to denerwuje bo potem mówisz znajomemu gdzie wysiąść on nie słyszy tej nazwy przystanku i jedzie dalej.

Co do jakości wymowy Zimocha, to... on się do tego po prostu nie nadaje. Komentator sportowy powinien mieć szybką wymowę, zwłaszcza przy grach zespołowych, natomiast lektor powinien mieć wyważony głos.

No, ale to już chyba kwestia jak mu się każe mówić. Mozna też przecież się "pobawić" nagraniami i je tak zmienić, że nikt by nawet nie wiedział, ze to Zimoch mówi.

Głos i wymowa Boruszczaka były idealne, spokojne, wyraźne! Przede wszystkim była to osoba związana z Łodzią. A Zimoch? Skomentował w histeryczny (acz kultowy) sposób 20 lat temu jeden mecz Widzewa. To chyba trochę mało. Chyba że MPK szukało jakiegokolwiek lektora, niekoniecznie ze związkami z miastem. Wtedy mogli wziąć nawet Tomasza Knapika - i byłoby lepiej niż teraz.

W gruncie rzeczy on się urodził w Łodzi, wychowywał, skończył UŁ. Więc jest związany.
A p. Boruszczak nie chciał nagrywać już, więc trzeba było szukac innych.

kafar
Sympatyk forum

Postautor: kafar » pt 17:14, 23 cze 2017

Poważnie jest łodzianinem? Tego nie wiedziałem, więc wycofuję się z tej argumentacji.

Kpc21
Weteran
Kontaktowanie:

Postautor: Kpc21 » sob 00:30, 24 cze 2017

A kto jest lektorem w ŁKA? Te zapowiedzi są bardzo dobre i wyraźne.

Przy czym tam jest w zasadzie dwóch lektorów, bo stacje takie jak "Łódź Fabryczna", "Łódź Niciarniana", ostatnio nawet relację "Łódź Fabryczna - Zgierz Północny" były dograne z jakimś innym lektorem. Też dobrym i wyraźnym.

kuba_łódź
Gaduła

Postautor: kuba_łódź » pt 13:33, 30 cze 2017

Chyba coś się ruszyło z tymi zapowiedziami, wczoraj w 1161 były one głośne i wyraźne, nawet przy silniku ;) W sumie głos Zimocha zaczyna mi się podobać bardziej od Boruszczaka, nie mam problemu ze zrozumieniem co mówi, a przy poprzednim lektorze czasem było ciężko ;) Chociaż w sumie ciężko to porównywać, chociażby sprzęt do nagrywania pod koniec lat 90. był znacznie gorszy niż teraz.

Kpc21
Weteran
Kontaktowanie:

Postautor: Kpc21 » pt 13:45, 30 cze 2017

A był faktycznie znacznie gorszy? Żaden wielki postęp w technice audio się przez ostatnie lata nie dokonał. Może tylko kwestia bardziej pojemnych (niższa cena za MB) nośników danych i - może (nie wiem) - lepszych algorytmów kompresji.

Niemcy takie systemy instalowali jeszcze w czasach, gdy takie rzeczy robiło się w oparciu o technikę analogową.

Jordi
Gaduła

Postautor: Jordi » czw 10:04, 06 lip 2017

Demokratyczna/Trybunalska w kierunku Bionanoparku na 62 - pan Zimoch mówi:

PARADNA/WOŁODYJOWSKIEGO :shock:

Lol tego przystanku nie ma od 2010 czy 11 roku :lol: (stara pętla 75 zniszczona z powodu przebudowy Demokratycznej między TG, a Ustronną/Trybunalską. :roll: )

Wczoraj jechałem Jelczem 2609 bodaj i był głośno Zimoch, choć przy hałasie jaki ten autobus wytwarza było to i tak średnio słyszalne.

kuba_bed
Gaduła

Postautor: kuba_bed » czw 13:29, 06 lip 2017

Pabianicka-Wólczańska (na południe), a zapowiedź "Matek Polskich - Sczanieckiej" :D Hm zastanawia mnie tylko czy mówi Sczanieckiej czy Szczanieckiej :D Bo trudno było zrozumieć.

PS Czy ktoś z Was zna działający mail do ZDiTu bo wywala mi błąd po stronie odbiorcy za każdym razem na zdit@zdit.uml.lodz.pl?

Wróć do „Łódź”